اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  نماینده مردم سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: مردم مظلوم سردشت هنوز با آلام ناشی از جراحات بمباران شیمیایی دست و پنجه نرم کرده و نیاز است به مشکلات آنها رسیدگی شود.

کمال حسین پور روز سه‌شنبه در آیین سالگرد بمباران شیمیایی شهرستان مرزی سردشت که با حضور استاندار آذربایجان غربی، نماینده وزارت امور خارجه، بنیاد شهید و شماری از مهمانان شهر حلبچه اقلیم کردستان عراق برگزار شد، اظهار کرد: بمباران شیمیایی سردشت سند توحش غرب و مظلومیت مردم ایران اسلامی است.

 

وی اضافه کرد: گرامیداشت سالروز بمباران شیمیایی سردشت فرصت مغتنمی است تا ضمن تلاش برای تحقق جهانی خلع سلاح شیمیایی، مسئولیت جامعه بین المللی در قبال آلام و رنج های مصدومین این جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت یادآوری شود.

نماینده مردم سردشت با اشاره به شهادت ۱۲۰ نفر و مصدومیت پنج هزار نفر در این حادثه افزود: انتظار می رود جامعه بین المللی به منظور جبران بخش ناچیزی از صدمات وارده به مصدومین شیمیایی و خانواده های آنها با احساس مسوولیت به وظیفه حقوقی و اخلاقی خود در این رابطه عمل کرده و جبران خسارت وارده به قربانیان و مصدومان شیمیایی را دنبال کند.

وی با اشاره به برخی مشکلات مصدومان شیمیایی این شهرستان ادامه داد: هنوز با گذشت ۳۵ سال شمار زیادی از مردم این شهرستان با آلام آن همچنان دست بگریبان بوده و با وجود برگزاری چندین کمیسیون پزشکی ولی هنوز انتظار مردم سردشت برآورد نشده است.

حسین پور کمبود تجهیزات کلینیک مصدومان شیمیایی، نیاز به احداث یک بیمارستان تخصصی با پزشکان متخصص برای مصدومان شیمیایی در این شهرستان و تامین داروهای مورد نیاز این مصدومان را از نیازهای برحق مردم این شهرستان عنوان کرد.

فرماندار سردشت نیز در این مراسم با گرامیداشت یا و خاطره شهدای بمباران شیمیایی این شهرستان یا بیان اینکه این فاجعه یک حرکت غیر انسانی بود که توسط استکبار جهانی و به نیابت از رژیم بعث عراق انجام شد،  گفت: این حادثه سند گویای مظلومیت ایران اسلامی در جهان است.

نماینده مجلس: مردم سردشت هنوز با آلام مصدومیت شیمیایی دست و پنجه نرم می‌کنند

لقمان خسروپور افزود: وجود هزاران شهید و مجروح شیمیایی در ایران اسلامی نشانگر وسعت استفاده این رژیم جنایتکار از انواع سلاح های شیمیایی است.

وی با بیان اینکه مردم سردشت تا پای جان برای حفظ و حراست از میهن اسلامی ایستاندند ادامه داد: مصدومان شیمیایی و مردم این شهرستان انتظار دارند محرومیت های این شهرستان برطرف شود.

فرماندار سردشت اضافه کرد: در راستای محرومیت زدایی از این شهرستان در دولت سیزدهم اقدامات خوبی انجام گرفت به طوری که در سفر ایشان به سردشت ۸۱ مصوبه داشتیم که همگی در مسیر اجرا هستند و بدون شک اجرا شدن همگی آنها این منظقه را در مسیر توسعه قرار می دهد.

امام جمعه سردشت نیز در این مراسم ضمن با ابراز همدردی عمیق با مصدومان این حادثه اظهار کرد: چنانچه جامعه بین المللی با احساس مسئولیت جدی با این موضوع برخورد نکند، شاهد تکرار فجایعی همچون سردشت و حلبچه در آینده خواهیم بود.

نماینده مجلس: مردم سردشت هنوز با آلام مصدومیت شیمیایی دست و پنجه نرم می‌کنند

ماموستا ملامحمد واوی افزود: امیدواریم رسانه ها فاجعه بمباران شیمیایی سردشت بیشتر اطلاع رسانی کرده و چند صباحی به میان مردم این منطقه آمده و با مشکلات و رنج های آنان و محرومیت شان بیشتر آشنا شوند.

وی با اشاره به برخی از مشکلات موجود در زیرساخته ای این شهرستان به ویژه در حوزه راه اضافه کرد: مردم این خطه انتظار دارند وضعیت ۱۳ هزار نفر از مدعیان مصدومیت شیمیایی توسط مسوولان در این شهرستان مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش ایرنا، رژیم بعث عراق در هفتم تیر ۱۳۶۶ با استفاده از بمب‌های شیمیایی چهار نقطه پرازدحام سردشت را بمباران کرد که در این حمله ناجوانمردانه ۱۱۹ نفر از ساکنان غیرنظامی شهر شهید و بیش از هشت هزار نفر نیز در معرض گازهای سمی قرار گرفتند و دچار مصدومیت شیمیایی شدند.

بمباران شیمیایی شهر مرزی سردشت فجیع ترین تهاجم شیمیایی بود که آثار و مشکلات منفی بسیاری به وجود آورد و این شهر اولین شهر قربانی جنگ افزارهای شیمیایی در جهان پس از بمباران هسته ای هیروشیما نامیده شده است.

ادای احترام به مقام شامخ شهدای سردشت، گلباران و عطر افشانی قبور شهدای گرانقدر بمباران شیمیایی این شهرستان، دیدار با خانواده شهدا و حضور در آیین گرامیداشت سالگرد بمباران شیمیایی سردشت از جمله برنامه های استاندار در سفر به این شهرستان است.

این شهرستان با ۱۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی و هم مرز با کشور عراق واقع شده و ۸۵۶ شهید و بیش از  چهار هزار جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست