اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس گفت: شهر پیرانشهر با جمعیت ۱۱۰ هزار نفر و ضریب رشد جمعیتی ۶٫۲۴ درصدی با کمبود آب روبه رو است و اگر تامین آب پایدار پیرانشهر برطرف نشود در دراز مدت با مشکلات جدی روبه‌رو خواهیم شد.

به گزارش خبرنگار کردپرس، کمال حسین پور در دیدار با وزیر نیرو با اشاره به کمبود آب شرب در پیرانشهر گفت: در حال حاضر از محل ۸ چاه و یک چشمه آب شرب پیرانشهر با جمعیتی ۱۱۰ هزار نفری تامین می شود که ادامه این وضعیت ممکن نیست.

او ادامه داد: درحالی که این مسئله را از وزارت نیرو پیگیری کرده بودیم اما پاسخ وزارت نیرو این بود که مشکلی از لحاظ آب شرب در پیرانشهر وجود ندارد و مشکل کمبود آب تنها مربوط به حاشیه‌های شهر است!

نماینده سردشت و پیرانشهر گفت: مناطق بالادستی شهر اکنون روزانه ۲ ساعت آب دارند و حتی با وجود کیفیت بسیار پایین آب برخی از مناطق در سطح شهر هم تنها از دو تا سه ساعت آب برخوردار هستند.

حسین پور تاکید کرد: آب شرب پیرانشهر با ۳۰ هزار انشعاب و ضریب رشد جمعیتی ۶٫۲۴ درصدی دیگر از طریق آن ۸ چاه قابل تامین نیست و با ادامه این وضعیت قطعاً با مشکلاتی جدی روبرو خواهیم شد.

تصفیه خانه آب شرب سد سیلوه چه زمانی افتتاح می شود؟

او با اشاره به وجود یک مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی در پیرانشهر گفت: این مخزن هم جوابگوی تامین آب شرب شهرستان پیرانشهر نیست از این رو یک مخزن ۲۰۰۰ متر مکعبی دیگر هم راه اندازی شد اما از ۵ سال گذشته همچنان در حال ساخت است و با پیشرفت ۹۹ درصدی معلق مانده است.

نماینده مجلس تصریح کرد: انتظار داریم که تصفیه خانه آب شرب سد سیلوه که ۱۸ میلیون مترمکعب حق‌آبه دارد زودتر احداث شود زیرا بدون این تصفیه خانه مشکل آب شرب پیرانشهر باقی است. همچنین پروژه های آب مجتمع های روستایی در این شهرستان ناتمام مانده اند که باید سریعتر مشکلات آب روستایی نیز برطرف شود.

حسین پور با اشاره به مشکلات فاضلاب منطقه شین آباد نیز گفت: این روستا اکنون به شهر ملحق شده است اما با وجود جمعیت شش‌هزار نفری هنوز فاقد شبکه فاضلاب است.

کشاورزان پیرانشهری از حق‌آبه کشاورزی سد کانی‌سیب بی‌بهره هستند

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس گفت: سد کانی‌سیب پیرانشهر می‌تواند ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب را در خود ذخیره و سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب به دریاچه ارومیه منتقل کند اما ۱۰۰ میلیون مترمکعب از این آب جزو حق‌آبه کشاورزان پیرانشهر نیست و بنابراین باید یک حقابه‌ای برای مردم این شهرستان نیز اختصاص یابد..

او با اشاره به اینکه در شهرستان پیرانشهر چهار سد در حال ساخت وجود داشت بیان کرد: این سدها شامل جلدیان، سیلوه، کانی سیب و گردبین بوده که سه سد آن برای انتقال آب به دریاچه ارومیه احداث شده بود چون این دریاچه مشکل زیست محیطی داشت.

از سد گردبین پیرانشهر یک لیتر آب به کشاورزان داده نشد!

حسین‌پور افزود: سه سدی که برای کمک به احیای دریاچه احداث شده بود به پایان رسیده اما سد گردبین تنها سدی که هشت هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و آب لاجان را تامین می‌کرد از چهار سال پیش تعطیل شده و ۲۳ درصد نیز پیشرفت فیزیکی دارد.

او اظهار داشت: پس از اینکه سد گردبین با این حجم و مقدار ساخته شد حتی یک لیتر آب به کشاورزان داده نشد و بنابراین معلوم نیست استفاده مردم از این سد برای مردم چیست؟!

نماینده پیرانشهر و سردشت در مجلس تصریح کرد: این شهرستان از صنعت و کار بی‌بهره بوده و جوانانشان روز به روز در حال مهاجرت هستند و می‌توان حق‌آبه کشاورزان را داد تا برای کشاورزی از آن استفاده کنند و باعث اشتغال‌زایی شود.

او بیان کرد: از وزیر نیرو درخواست شده که مجوز تخصیص و برداشت از آب را  از محل رودخانه زاب، سد و پایاب سد اختصاص دهد و با وجود اینکه زمین‌های کشاورزی این شهر مناسب کشاورزی نیست اما برخی زمین‌ها که قابلیت برداشت دارند می‌توانند از این آب استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست