اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: با توجه به فرصت اندک و فسادپذیری محصول سیب باید زمینه صادرات آن تسهیل شود.

اکبر کرامتی امروز ۲ بهمن در جلسه بررسی مسایل و مشکلات سیب درختی استان که با حضور رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی در سالن جلسات مدیریت جهاد کشاورزی نقده برگزار شد ، اظهار کرد : امسال با توجه به رشد میزان صادرات سیب استان در مقایسه با سال گذشته، تحولات اخیر صورت گرفته در کشورهای منطقه و همسایه باعث بروز مشکلاتی در روند صادرات سیب درختی استان شده است که لازم است در فرصت باقیمانده از سال و با توجه به فساد پذیری محصول ذخیره سازی شده در سردخانه های استان ، صادرات تسریع و تسهیل شود.

وی ادامه داد: افزایش کیفیت و بازار پسندی ،توسعه باغات مدرن و پایه رویشی و همچنین استفاده از ارقام مختلف جهت مدیریت برداشت و بازارسانی در دستور کار جهادکشاورزی استان قرار دارد.

کرامتی اضافه کرد: باید دیپلماسی اقتصادی در زمینه صادرات محصولات کشاورزی به خصوص سیب در کشور و استان تقویت شود و رایزانان بازرگانی تلاش خود را در این زمینه افزایش دهند.

وی با اشاره به مشکلات حمل و نقل، نبود کامیون های یخچالدار، قوانین دست و پاگیر گمرکی و نیز قوانین وضع شده پرپیچ و خم در زمینه صادرات سیب را از مهمترین موانع صادراتی در این بخش عنوان کرد و خواستار نقش آفرینی بیشتر تشکل‌های بخش کشاورزی در این زمینه شد.

کرامتی خاطرنشان کرد: نقشه راه سیب استان تهیه شده و برنامه عملیاتی در حال تدوین است تا در سالهای آینده موضوع تولید سیب درختی استان ساماندهی شود.

علی زنجانی، رئیس مجمع نمایندگان آذربایجان غربی نیز در این جلسه با اشاره به پیگیری های صورت گرفته و قول مساعد ریاست سازمان تعاون روستایی کشور برای تامین هواپیمای کارگو برای انتقال محصول سیب درختی استان به بازارهای هدف صادرات ، خواستار پیگیری برای عرضه مستقیم از طریق شبکه تعاون روستایی شد.

وی ادامه داد: همچنین با توجه به عدم تکافوی ظرفیت کارخانجات صنایع تبدیلی استان مقرر شده در راستای توسعه صنایع تبدیلی، کارخانه کنسانتره میوه با مشارکت تعاون روستایی استان احداث شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست