اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

 آوای مرز : نشست خبری رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی به مناسبت گرامیداشت هفته در حالی برگزار شد که جمع معاونین و مدیران ستادی این مجموعه بیشتر از خبرنگاران و مدیران رسانه های گروهی حاضر در جلسه بود. البته این نشست هم مثل همه نشست های قبلی با کلی سوال و جواب و چالش برگزار گردید.

رییس سازمان جهاد کشاورزی در این جلس گفت: ۱۳۷ طرح کشاورزی در این استان با ۵۳۷ میلیارد تومان هزینه، آماده بهره‌برداری در هفته جهاد کشاورزی شد.

خسرو شهبازی افزود: بخش عمده اعتبار هزینه شده برای طرح‌های افتتاحی شامل سرمایه‌گذاری مردمی و ۵۵ میلیارد تومان اعتبار دولتی و ۶۴ میلیارد تومان تسهیلات بانکی است.

وی با بیان اینکه با بهره برداری از این طرح‌ها برای یک‌هزار و ۲۳۲ طرح اشتغال‌زایی می‌شود، اضافه کرد: ۱۶ هزار و ۵۰۰ خانوار از عوائد این طرح‌ها بهره‌مند می‌شوند.

شهبازی ادامه داد: این طرح‌ها به صورت عمده در بخش‌های مختلف تولیدات گیاهی و دامی، صنایع تبدیلی، تکمیلی و آب و خاک آماده بهره‌برداری شده است.

رئیس جهاد کشاورزی آذربایجان غربی اظهار کرد: افتتاح کشتارگاه صنعتی ارومیه یکی از این پروژه‌هاست که با تکنولوژی روز دنیا منطبق است و با ۲۹۰ میلیارد تومان هزینه آماده بهره‌برداری شده که با افتتاح آن، برای ۲۰۰ نفر فرصت شغلی ایجاد خواهد شد.

۱۱۰ پروژه همزمان با هفته جهاد کشاورزی در آذربایجان غربی افتتاح می‌شود

شهبازی تاکید کرد: همچنین ۱۱۰ پروژه از مجموع ۱۳۷ پروژه آماده افتتاح بخش کشاورزی استان، در زیر بخش مدیریت آب و خاک و امور فنی و مهندسی با اعتبار هزینه شده بیش از ۳۸۳ میلیارد ریالی است که ۸۲۱ فرصت شغلی پایدار، ۵۲۱ مورد تثبیت اشتغال داشته و سه هزار و ۷۰۰ خانوار از عوائد آن برخوردار خواهند شد.

وی ادامه داد: این پروژه‌ها شامل اجرای ۹۶ طرح انواع سامانه‌های نوین آبیاری با مجموع مساحت ۲ هزار هکتار و اعتبار هزینه شده ۱۳۲.۴ میلیارد ریال، چهار طرح انتقال آب با لوله، یک طرح پوشش بتنی کانال و ۹ طرح مرمت و بازسازی قنوات در بیشتر شهرستان‌های استان است.

شهبازی یادآور شد: از مجموع این ۱۳۷ طرح، ۱۰ مورد نیز در زیر بخش معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی با اعتبار هزینه شده چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این پروژه‌ها شامل یک واحد سردخانه، سه واحد بسته‌بندی میوه تازه، یک واحد بسته‌بندی غلات و حبوبات، یک واحد تولید پوره میوه، یک واحد تولید اسانس و عرقیات گیاهی، یک واحد کشتارگاه دامی با ظرفیت ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن در سال و ۲ واحد خوراک دام و طیور در شهرستان‌های ارومیه، پیرانشهر، نقده و شاهین‌دژ است.

شهبازی افزود: پنج پروژه هم در زیربخش معاونت بهبود تولیدات دامی با اعتبار هزینه شده ۳۵۹ میلیارد ریال است که ۱۵ فرصت شغلی ایجاد کرده و ۱۱ خانوار از آن بهره مند خواهند شد.

وی گفت: این پروژه‌ها شامل واحد پرواربندی گوساله و پرواربندی بره، ۲ واحد پرورش مرغ گوشتی و یک واحد کارگاه موم آج کنی در شهرستان‌های مهاباد و شاهین‌دژ است.

اجرای نهضت گلخانه سازی در آذربایجان غربی

وی با تاکید بر اهمیت اجرای برنامه توسعه نهضت گلخانه‌ها در سطح استان یادآور شد: ۲ واحد گلخانه‌ای سبزی و صیفی در سطح شهرستان ارومیه و نقده، در زیر بخش معاونت بهبود تولیدات گیاهی با اعتبار هزینه شده ۷۰ میلیارد ریال، با تعداد هفت مورد اشتغال پایدار و پنج مورد تثبیت اشتغال نیز آماده افتتاح شده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی اضافه کرد: جمع کل پروژه‌های آماده کلنگ‌زنی بخش کشاورزی استان نیز در این مقطع، ۱۳ طرح با اعتبار پیش بینی شده ۳۹۵ میلیارد ریال و ایجاد اشتغال پایدار به تعداد ۲۰ نفر، تثبیت اشتغال ۵۴۰ نفر و ۵۴۸ خانوار بهره‌بردار است.

شهبازی ادامه داد: این پروژه‌ها شامل اجرای طرح مرمت و بازسازی قنوات، پوشش بتنی کانال، استخر ذخیره آب در شهرستان شاهین‌دژ، ۲ طرح تأمین آب شرب روستای عشایری در شهرستان‌های خوی و میاندوآب و یک طرح پرورش ماهیان سردآبی در شهرستان سردشت است که در طول هفته جهاد کشاورزی کلنگ اجرای این طرح‌ها به زمین زده می شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: تاکنون از ۸۴۰۰ ساختمان غیر مجاز (ویلا باغ) در ارومیه، فقط هزار ساختمان ویلا باغ تخریب شده است.

وی اظهار کرد: کشتارگاه صنعتی ارومیه با تکنولوژی روز و با هزینه ۲۹۰ میلیارد تومان با اشتغال ۲۰۰ نفر در هفته آتی به بهره برداری خواهد رسید. 

او با اشاره به اینکه ۳۰درصد محصولات کشاورزی کشور در استان تولید می شود، اظهار کرد: پیش بینی می شود امسال میزان تولید محصولات کشاورزی ۱۷درصد نسبت به سال گذشته افزایش یابد. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: سال گذشته در بازار سیب از افزایش قیمت و صادرات بهترین عملکرد را سازمان از خود نشان داد و محل های جمع آوری حاشیه های جاده و ضایعات سیب به حداقل رسید.

او با مشکل جوجه ریزی  ادامه داد : بر خلاف برخی از ادعاها در بحث مرغ هم سازمان بموقع ورود کرد و از مردم خواهش کردیم در توزیع و مصرف کمک کنند تا تولیدکنندگان متضرر نشوند. البته برخی از چالش ها و مشکلات به سایر وزارت‌خانه ها بر می‌گردد که باید کمک می کردند.

شهبازی در خصوص مشکل نان و قیمت کیسه آرد هم گفت : جهاد کشاورزی در حوزه سهمیه بندی آرد مسئول نیست و سایر ارگان ها باید مدیریت کنند. برای مدیریت نان، دولت یا باید یارانه نان را افزایش دهد و یا قیمت نان افزایش یابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست