اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بیش از ۷۰۰ هزار تُن چغندرقند از ابتدای مهر ماه تاکنون از زارعان این استان خریداری شده و ۵۰ درصد مطالبات آنان هم پرداخت شده است.

اکبر کرامتی افزود: مجموع ارزش چغندر خریداری شده بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن چغندرقند از مزارع استان برداشت شود، اظهار کرد: سالانه بیش از ۱۵ هزار میلیارد ریال گردش مالی چغندرقند در این استان است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود پنج کارخانه قند در شهرستان‌های ارومیه، خوی، پیرانشهر، میاندوآب و نقده گفت: مقام نخست کشوری تولید، سطح زیر کشت و عملکرد چغندرقند متعلق به آذربایجان غربی است.

کرامتی اضافه کرد: امسال میانگین برداشت چغندر قند از مزارع آذربایجان‌غربی ۵۵ تُن در هکتار با میانگین عیار ۱۶ درصد و میزان افت ۲ درصد است که این امر نشان‌دهنده افزایش تولید و کیفیت این محصول در مزارع استان است.

وی یادآور شد: کارخانه‌های قند استان باید در مورد اُفت زنی و موضوع عدم خروج محصول از استان اهتمام کافی و وحدت رویه لازم را با یکدیگر داشته باشند.

او ادامه داد: با توجه به مشکل بحران کم آبی دریاچه ارومیه در سال زراعی جدید، از هم اکنون برنامه ریزی لازم برای استفاده بهینه از آب در مزارع برای جلوگیری از دسترس خارج شدن محصول و پاکسازی آفت سن از مزارع انجام گیرد.

امسال بر اساس قراردادهای منعقد شده با چغندرکاران، حدود ۳۲ هزار هکتار از اراضی زراعی استان زیر کشت محصول چغندرقند رفت که ۱۴ هزار و  ۶۰۰ هکتار از این اراضی در حوزه دریاچه ارومیه هستند که با توجه به بحران کم آبی و خشکسالی دریاچه ارومیه برنامه ریزی‌ها در جهت کاهش مصرف آب بکار گرفته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست