اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : وزیر کشور گفت: روابط ایران و عراق در بهترین شرایط خود قرار دارد و پیوند بین ۲ ملت ناگسستنی است.

احمد وحیدی در نشست استانداران استان‌های مرزی ایران و اقلیم کردستان عراق در ارومیه افزود: ارتباط ما با اقلیم کردستان عراق در دوره‌های مختلف از جمله دوره دژخیمانی مثل صدام و داعش و دوره همکاری امروز، برقرار، قوی و پایدار است.

وی با اعلام اینکه ما هرگز روابط خود را براساس منافع راهبردی و منافع مردم عراق و اقلیم کردستان تنظیم‌ کرده‌ایم، ادامه داد: دشمنان ما از جمله رژیم صهیونیستی و آمریکا، این برادری و همکاری را بین ایران و عراق نمی‌خواهند؛ اما امروز علیرغم تمامی توطئه‌ها، مردم ۲ کشور با هم هستند.

وزیر کشور پیام این نشست را شکست دشمنان در ایجاد گسست بین مردم ۲ سوی مرز اعلام کرده و افزود: این نشست باید به صورت دوره‌ای و ۶ ماه یکبار برگزار شود و دبیرخانه مشترکی مسائل مربوطه را به صورت مرتب پیگیری کند.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های زیادی در حوزه اقتصادی بین ۲ طرف وجود دارد، افزود: می‌توانیم با پول‌های ملی تبادل داشته باشیم و روابط بانکی را به صورت مناسبی راه اندازی کنیم.

وحیدی بر توسعه روابط اقتصادی به ویژه روابط بیمه ای و ساماندهی حمل و نقل و گمرکات بین ۲ طرف تاکید کرده و یادآور شد: افزایش تعداد مرزها بررسی کارشناسی شود.

وزیر کشور با اشاره به اعطای اختیارات در تسهیل و تسریع روابط به استانداران مرزی، اضافه کرد: نمایشگاه هایی را در ۲ طرف مرز می‌توان داشت که از ظرفیت ها با خبر باشیم.

وحیدی با اشاره به اینکه ایجاد شهرک صنعتی و سرمایه گذاری های مشترک به توسعه روابط کمک می‌کند، افزود: امیدواریم بسته عملیاتی در این نشست تهیه شود که نتیجه آن چند برابر شدن روابط تجاری بین ۲ طرف باشد.

وی در ادامه افزود: علاوه بر حوزه اقتصادی، ما می‌توانیم همکاری‌های فرهنگی گسترده ای نیز داشته باشیم.

وزیر کشور با اشاره به قاچاق سلاح در منطقه و وجود برخی افراد در منطقه برای جلوگیری از تعامل ۲ طرف مرز با اقلیم کردستان عراق، اضافه کرد: مرزهای ما مرز دوستی ‌و محبت و همسایگی ما فراتر از روابط همسایگی بوده و روابط عاطفی، احساسی و انسانی است.

وحیدی با قدردانی از همراهی اقلیم کردستان عراق در ایام اربعین سال گذشته، یادآور شد: حضور پرشور مردم منطقه در پذیرایی از زوار حسینی در سال گذشته، بسیار قابل توجه بوده و اربعین یک‌ کارنامه جدیدی آفرید که انشالله در اربعین پیش رو نیز از این ظرفیت بزرگ، استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: میزبانی اقلیم کردستان عراق از میهمانان اباعبدالله الحسین (ع)، افتخارآمیز بوده و ما از شما قدردانی می‌کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست