اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به کاهش قابل توجه بارش برف در استان طی سال های اخیر گفت: تا پایان دی ماه امسال آب معادل برف موجود در حوضه های آبریز سه گانه آذربایجان غربی شامل دریاچه ارومیه، زاب و ارس به ۲۴۰ میلی متر رسیده که با متوسط ۵۶۴ میلی متر بلندمدت فاصله زیادی دارد.

آوای مرز : مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی با اشاره به کاهش قابل توجه بارش برف در استان طی سال های اخیر گفت: آب معادل برف در سال آبی جاری تا پایان دی ماه، ۵۷ درصد کمتر از متوسط بلندمدت است و امسال ذخیره برفی در استان به صورت بی سابقه کم شده است.

مجید رستگاری  افزود: تا پایان دی ماه امسال آب معادل برف موجود در حوضه های آبریز سه گانه آذربایجان غربی شامل دریاچه ارومیه، زاب و ارس به ۲۴۰ میلی متر رسیده که با متوسط ۵۶۴ میلی متر بلندمدت فاصله زیادی دارد.

او  اضافه کرد: البته با توجه به آب معادل برف آخر دی ماه سال گذشته که ۲۲۳ میلی متر بوده، امسال شاهد رشد هشت درصدی در این خصوص هستیم ولی این امر نمی تواند معیار خوبی برای بررسی وضعیت برف موجود در استان باشد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی ادامه داد: این رقم در پایان دی ماه ۲ سال گذشته ( سال ۱۴۰۰) بیش از ۵۰۰ میلی متر برآورد شده بود که با آن رقم نیز فاصله زیادی داریم.

رستگاری اظهار کرد: بیشترین میزان آب معادل برف در ۱۳ سال گذشته ( از سال ۱۳۹۰ تاکنون) در آذربایجان غربی مربوط به پایان دی سال ۱۳۹۲ بوده که به ۸۸۹ میلیون مترمکعب رسیده بود.

او  گفت: در حوضه دریاچه ارومیه نیز تا پایان دی ماه امسال شاهد وجود ۲۰۸ میلیون مترمکعب آب معادل برف بودیم که هرچند ۳۳ درصد نسبت به سال گذشته بیشتر برآورد می شود ولی فاصله ۴۷ درصدی با متوسط بلندمدت این حوزه دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی افزود: با وجود اینکه بارش ها در بهمن ماه جاری خوب بوده و طی روزهای ابتدایی این ماه بارش برف مناسبی را شاهد بوده ایم ولی در کل رژیم بارش ها تغییر کرده و طی امسال ذخیره برفی در استان به صورت بی سابقه کم شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست