اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: در سال زراعی جاری، بیش از ۳۸۱ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت محصول گندم رفته است.

اکبر کرامتی عصر یکشنبه در جلسه ستاد گندم استان، افزود: با توجه به عدم بارش‌های متناسب در اوایل فصل کشت در پاییز، میزان پیش بینی اولیه تولید در حدود ۵۴۲ هزار تن و خرید تضمینی ۳۵۰ تن برآورد شده است.

وی اظهار کرد: باید از هم اکنون با استفاده از تمامی ظرفیت‌ها برای خرید تضمینی گندم آماده شویم تا درجهت تأمین امنیت غذایی و قوت غالب مردم استان با کمبودی مواجه نشویم و تا آخرین کیلو در دست گندم کاران باید خریداری و در سیلوها ذخیره سازی شود.

کرامتی تاکید کرد: در موقع برداشت گندم در صورت نیاز مراکز خرید سیار هم ایجاد شود تا حتی در دور دسترس ترین منطقه نیز امکان خرید تضمینی محصول از زارع وجود داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان کرد: عملیات داشت به تفکیک مناطق شمال، جنوب و مرکز استان با توجه به میزان بارندگی، از جمله نحوه استفاده از کود سرک، مبارزه با آفت سن و علف‌های هرز و محلول پاشی در جهت افزایش بهره وری و عملکرد مزارع انجام گیرد.

کرامتی تاکید کرد: امسال زارعین برای افزایش بهره وری در تولید، با توجه به کاهش ۴۵ درصدی قیمت کودهای شیمایی، برای استفاده بهینه و به موقع از کودهای ریز مغذی مورد نیاز در مزارع اهتمام داشته و با جدیت در اولویت قرار بدهند.

وی تصریح کرد: طبق سهمیه ابلاغی باید ۲۰ درصد مزارع گندم به صورت قراردادی کشت شود که در این راستا در سطح ۱۸ هزار و ۲۰ هکتار از مزارع گندم دیم و آبی با زارعان قرارداد منعقد شده است.

مجید رضایی رئیس مرکز تحقیقات و ترویج کشاورزی آذربایجان غربی نیز در این جلسه اظهار کرد: زارعینی که از کودهای پاییزه در مزارع خود تاکنون استفاده نکرده اند، توصیه می‌شود برای افزایش بازدهی مزارع خود، نسبت به محلول پاشی کودی در مزارع، استفاده از کود سرک و ریز مغذی‌ها در فروردین و اردیبهشت ماه و مبارزه به موقع با آفات سن و آفات همگانی و علف‌های هرز اقدام کنند.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی هم گفت:کشاورزان استان نسبت به مبارزه با آفت سن غلات مزارع خود به صورت اصولی و به موقع اقدام کنند.

 جعفر وحدت اظهار کرد: در حال حاضر با تلاش وزارت جهاد کشاورزی و حمایت دولت قیمت خرید تضمینی گندم ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان شده که قیمت مناسبی است و با این قیمت مبارزه با سن غلات برای کیفیت گندم و جو تولیدی توجیه اقتصادی خوبی دارد.

وی بیان کرد: ۳۸۱ هزار هکتار از مزارع استان زیر کشت گندم رفته است که ۹۱ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی و بیش از ۲۹۰ هزار هکتار زیر کشت گندم دیم قرار گرفته است.

وحدت با اشاره وضعیت سبز مزارع گندم استان، اضافه کرد: در حال حاضر ۴۳ درصد مزارع در مرحله شروع پنجه زنی، ۱۶.۶ درصد پنجه زنی کامل، ۳۷ درصد ۳ تا ۴ برگی و ۱.۲ درصد مرحله یک برگی قرار دارند.

وی ادامه داد: از مجموع مزارع گندم استان در سطح ۱۱ هزار هکتار از مزارع آبی معادل ۱۵ درصد و در سطح ۴۷ هزار هکتار و ۵۰۰ هکتار از مزارع گندم دیم، معادل ۱۷ درصد دچار خسارت سرمازدگی شده است.

وحدت با اشاره به اهداف سازمان در اجرای طرح جهش تولید در دیم زارها، امسال ۱۵۶ هزار هکتار از مزارع دیم نیز در راستای اجرای این طرح زیر کشت قرار گرفته است، اظهار کرد: خوشبختانه امسال سطح بیمه محصولات زراعی نسبت به سال گذشته دو برابر شده است اما نیاز است فرهنگ سازی لازم برای توسعه عملیات بیمه گری در سایر محصولات کشاورزی نیز انجام گیرد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به رصد و پایش مستمر آفت سن در مزارع غلات و مبارزه با علف‌های هرز، افزود: تاکنون در سطح ۵ هزار و ۲۳۵ هکتار از مزارع استان مبارزه با علف‌های هرز انجام گرفته است و فعلاً اثری از بیماری زنگ گندم در مزارع مشاهده نشده است و ریزش آفت سن در مزارع غلات نیز در استان آغاز شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست