اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

برآیند عملکرد دولت در حوزه تحول و پیشرفت اقتصادی استان بر پیشبرد موضوعاتی از قبیل تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، رشد اقتصادی، محرومیت‌زدایی و توجه به مناطق کم‌برخوردار بوده است.

آوای مرز :رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌غربی در نشست خود با خبرنگاران و اصحاب رسانه‌ای استان با مروری کامل بر مجموعه فعالیت‌های سازمان در راستای مباحث توسعه‌ای به ارائه دستاوردها و اقدامات دولت سیزدهم در دو سال گذشته پرداخت و تاکید کرد ؛ برآیند عملکرد دولت در حوزه تحول و پیشرفت اقتصادی استان بر پیشبرد موضوعاتی از قبیل تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام، رشد اقتصادی، محرومیت‌زدایی و توجه به مناطق کم‌برخوردار بوده است.

حسین سپهری با اشاره به اینکه منطبق با برنامه راهبردی دولت سیزدهم، تخصیص عادلانه و متوازن اعتبارات با اولویت توجه به مناطق کم‌برخوردار در استان دنبال می‌شود، گفت که لفظ محرومیت برای استان درست نیست و عقب‌ماندگی ها ناشی از عوامل مختلف بوده است.

او با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم اقدامات خوبی در استان در حوزه توسعه انجام گرفته است، گفت که میزان اعتبار محرومیت‌زدایی در استان امسال ٧٠٠ میلیارد تومان است که تاکنون ۵۰۰ میلیارد تومان تخصیص یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان به این نیز اشاره کرد که طرح‌های مختلفی در مناطق حاشیه‌نشین شروع شده است و تا هفته دولت آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

او افزود: از منابع استانی نیز مبلغ ۹۸ میلیارد تومان در بازدید استاندار آذربایجان غربی برای حل مشکلات مناطق حاشیه‌نشین پرداخت شده است.

سپهری میزان اعتبار اختصاص یافته در بحث محرومیت‌زدایی در سال گذشته را ۴٨٠ میلیارد تومان اعلام کرد.

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان، وضعیت مصوبات سفرهای شهرستانی استاندار و مدیران استانی را که با هدف محرومیت‌زدایی، شناسایی دقیق و بدون واسطه مشکلات و ایجاد هماهنگی و همدلی بین دستگاه‌های اجرایی برای حل مشکلات اولویت بندی شده انجام می‌گیرد را تشریح و تصریح کرد: در سفرهای شهرستانی استاندار یک هزار و ۴۱۵ مصوبه عمرانی و ٣٠٩ مصوبه اقتصادی مصوب شده که برای اجرای مصوبات عمرانی مبلغ ۲ هزار میلیارد تومان تعهد شده که قریب به اتفاق آنها با ٧۵ درصد به سرانجام رسیده است.

او اذعان کرد، تا پایان دولت مصوبات سفر شهرستانی به صورت کامل اجرایی می‌شوند و به رفع نابرابری‌ها و عقب‌ماندگی‌های مناطق کمک زیادی خواهد کرد.

سپهری اظهار کرد: در اجرای این مصوبات برای احداث ١٧ کتابخانه، زیرساخت شش شهرک صنعتی، آبرسانی به ٧۴۵ روستا، احداث شش پایگاه امداد جاده‌ای، اجرای ۴۴١ راه اصلی و فرعی، ۱۰ پایگاه سلامت، احداث ۴۴ خانه بهداشت، تکمیل ۱۰۵۰ کلاس درس، ۴۷۵ کیلومتر راه روستایی، احداث ۵١ سالن ورزشی و ده‌ها پروژه ریز و درشت در سفرهای شهرستانی استاندار و مدیران هدف‌گذاری شده که عمده این مصوبات اجرایی شده است.

او عنوان کرد: در ارزیابی انجام شده اخیر توسط سازمان برنامه بودجه کشور، آذربایجان غربی در تکمیل پروژه‌های بالای ۱۲ سال رتبه اول کشور را کسب کرده و عمر پروژه‌ها به ۳۰۵ سال رسیده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌غربی گفت: در سفر رئیس جمهور به استان ١٧۶ مصوبه با ٢٠ هزار میلیارد تومان اعتبار و ٣٠ هزار میلیارد تسهیلات بانکی بوده که به طور کلی  ۶۵ درصد این مصوبات عملیاتی شده است.

۷.۷ درصد؛ نرخ بیکاری استان

سپهری در ادامه سخنان خود بیان کرد: در فاصله سال های ١۴٠١ تا ١۴٠٢ اشتفال بخش خصوصی آذربایجان‌غربی از ۸۸.۸ درصد به ٩١ درصد رسیده و استان در چرخه بهره‌وری هم رتبه هفتم کشور را کسب کرده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان همچنین توضیح داد که در دو سال اخیر ٢٩٨ واحد راکد صنعتی معدنی با اشتغال‌زایی ٢٩۴٠ نفر فعال شده و ١٣٠ میلیارد تومان هم تسهیلات مشاغل خانگی پرداخت شده و در تبصره ١۶ نیز ١٢٠٠ میلیارد تومان به ١٣۵١٨ طرح به مددجویان کمیته امداد و بهزیستی پرداخت شده است.

به گفته سپهری، در طول دو سال گذشته در بخش اقتصادی ٢٢۴ طرح با اعتبار ١٣٩٠٠ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسیده و ٣٢ طرح جدید با ٣٨ هزار و ٨٠٠ میلیارد تومان هم از طریق بخش خصوصی و عمومی تعهد شده که بیش از ٢۶ هزار شغل ایجاد می‌شود.

افزایش نرخ رشد اقتصادی استان

دبیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان با بیان اینکه تلاش و تمرکز دولت سیزدهم رشد بالای اقتصادی است و آذربایجان غربی نیز مبتنی بر همین برنامه حرکت می‌کند، توضیح داد که رشد اقتصادی استان از ٩ دهم درصد سال ١۴٠٠ به ۳.۸ درصد در سال ١۴٠١ و نرخ بیکاری از ۱۲.۴ درصد به ٧/٧  یعنی ۴.۵ درصد کاهش، نرخ مشارکت از ۴۲ درصد به ۴۳۰۵ یعنی ۱.۵ درصد رشد نرخ فلاکت ۶.درصد سال ۱۴۰۰ به ۵۴.۵، یعنی ۵.۵ درصد کاهش نرخ تورم سالانه از ۴۷.۷ درصد به ۴۶.۲ درصد یعنی ۱.۵ درصد کاهش و نرخ اشتغال از ۸۷ به ۹۲.۴ یعنی ۵.۳ درصد رشد رسیده است.

رشد ۵۹ درصدی اعتبارات مصوب استان

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان در ادامه سخنان خود به اعتبارات مصوب استان اشاره و تصریح کرد: اعتبارات مصوب استان در سال۱۴۰۲ نسبت به ۱۴۰۰ از ۲۳۰۰ میلیارد تومان به ۴۹۰۰ میلیارد تومان رسیده است که رشد ۵۹ درصد را داشتیم.
*تحقق ۱۲۴ درصدی مالیات

سپهری تاکید کرد: در حوزه مالیاتی در ١٠ ماهه اول امسال تاکنون ١٢۴ درصد و سال گذشته ١٢٨ درصد و ٩٨ درصد سال ١۴٠٠ که عمدتا در بخش فرارهای مالیاتی بوده است که در دو ساله دولت رشد ۳. درصدی را در تحقق درآمد مالیاتی داشتیم.

تکمیل ۵ هزار پروژه نیمه تمام در استان

سپهری با بیان اینکه اولویت دولت سیزدهم اتمام طرح‌ها و پروژه‌های نیمه‌تمام است، تصریح کرد: طی دو ساله دولت سیزدهم  تعداد پنج پروژه نیمه تمام با اعتبار ۴۴ هزار میلیارد تومان تکمیل شده و ٣۶۵ پروژه با ١٨٠٠ میلیارد تومان جدید نیز برای رفع عقب ماندگی‌های استان تعهد شده است.

وی بیان کرد: از تعداد پروژه‌های افتتاحی یاد شده در دهه فجر امسال ١٧۵٧ پروژه با اعتبار ۸۴۱۹ میلیارد تومان و در هفته دولت امسال هم ١٢٧۴ پروژه با اعتبار ۶۵٠٠ میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.

سپهری با تاکید بر اینکه با توجه اقدامات انجام شده طی دوسال در طرح گازرسانی، آسفالت روستایی و اینترنت روستاهای بالای ٢٠ خانوار در سطح استان به بیش از ٩٠ درصد بهره‌مند شده اند.

وی در خصوص به‌روز شدن اعتبارات بازنشستگان اذعان کرد: طی دو سال دولت سیزدهم ۱۱۳ میلیارد تومان برای پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان از طریق سازمان برنامه و بودجه کشور تامین و از طریق این سازمان پرداخت شده است.

سپهری ادامه داد: در کل استان ٨٣٢٠٠ نفر در ٧٧ دستگاه اجرایی مشغول که ۵۵۵٠٧ پست با تصدی و حدود ١٧۵٧٠ هزار پست بلا تصدی هستند و تاکنون ٢٢٠٠ نفر مجوز استخدامی برای استان اختصاص و آزمون‌های آن هم برگزار شده است و ۶٣٠٩ نفر از ایثارگران تبدیل وضعیت شده اند که از این تعداد به میزان ۴۸۹۰ نفر طی دولت سیزدهم تبدیل وضعیت شده اند.

او گفت : سهم شاغلین بخش های مختلف اقتصادی ۴۶/۶ درصد خدمات ، ٢٩/٣درصد کشاورزی و ٢۴/١ درصد در بخش صنعت می باشد.

وی گریزی به اقدامات دولت در حوزه فرهنگی زد و گفت که ٧٧۶ میلیارد تومان برای زیرساخت‌های بخش فرهنگی هزینه شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست