اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  استاندار آذربایجان غربی بر جلوگیری از خام فروشی و فرآوری محصولات استانی تاکید کرد و گفت: خام فروشی می‌تواند ضربه‌ای مهلک به پیکره اقتصاد وارد کند ولی با فرآوری محصولات می‌توان سبب افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری هدفمند برای آینده شد.

محمدصادق معتمدیان در نشست اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با استاندار با اشاره به ظرفیت‌های و پتانسیل‌های آذربایجان غربی در بخش‌های مختلف، بیان کرد: یکی از مهم‌ترین پیشرانه‌های توسعه اقتصاد استان، تجارت بین‌المللی است که می‌توان از ظرفیت هم‌مرزی با سه کشور استفاده کرد.

او تاکید کرد: در این راستا بایستی برنامه‌هایی تهیه و تدوین شود تا از ظرفیت بیش از ۹۰۰ کیلومتر مرز نهایت استفاده صورت گیرد. این برنامه‌ها بایستی برای سه کشور همسایه به‌صورت متفاوت و با توجه به شرایط جغرافیایی کشور مدنظر، نهایی شود.

افزایش اختیارات استانداران استان‌های مرزی ضروری است

استاندار آذربایجان غربی با تأکید بر ضریب امنیتی بالا در سطح استان و مرزهای آن، گفت: علیرغم مرزهای طویل هیچ ناامنی در استان وجود ندارد و این استان به عنوان استانی امن پذیرای مشارکت سرمایه گذاران است.

معتمدیان تأکید کرد: تسهیل رفت‌وآمد، حضور بیش‌ازپیش در منطقه و کشورهای همسایه، ایجاد زیرساخت‌های مناسب، نگاه راهبردی به منطقه و استفاده از شاهراه‌های بین‌المللی در بازه‌های زمانی کوتاه، میان و بلند مدت نقش به سزایی در توسعه منطقه خواهد داشت.

او افزایش تعاملات را یکی از مؤلفه های مهم در استفاده از ظرفیت‌های بین‌المللی دانست و افزود: بایستی دیپلماسی منطقه‌ای بیش‌ازپیش در استان و منطقه فعال‌تر شود تا حضور فعالان اقتصادی و تجار در کشورهای همسایه پررنگ‌تر شود.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه دولت و دستگاه‌های دولتی مکلف بر تسهیلگری، ریل‌گذاری و مانع زدایی برای انجام تجارت‌های بین‌المللی هستند، ادامه داد: این اقدامات باید در راستای حضور پررنگ بخش‌های خصوصی در بحث صادرات بیش‌ازپیش مدنظر مدیران و دستگاه‌های دولتی قرار گیرد.

معتمدیان افزایش اختیارات استانداران استان‌های مرزی را ضروری دانست و گفت: تمامی مشکلات و موانع تجار منطقه و اقدامات بین‌المللی احصا و پیشنهادات توسط کارشناسان و متخصصان ارائه شود تا با انجام اولویت‌بندی به دنبال حل مشکلات باشیم.

اولویت با پروژه های نیمه تمام است

او با تاکید بر اولویت دولت در بحث‌های عمرانی را اتمام طرح‌های قبلی افزود: نیازی به انجام سرمایه‌گذاری جدید در بخش‌های متخلف نیست و بایستی تلاش شود تا طرح‌های نیمه‌تمام و راکد گذشته اتمام یافته و به چرخه تولید وارد شوند. انتظار می‌رود مدیران در نگاه خود به رفع مشکلات تغییراتی ایجاد کنند.

معتمدیان ادامه داد: در شرایط جنگ اقتصادی به سر می‌بریم ازاین‌رو انتظار می‌رود دستگاه‌ها و مدیران به دنبال تغییر رویه برای استفاده هر چه‌بهتر از شرایط مختلف باشند.

استاندار آذربایجان غربی بیان کرد: برخی از مشکلات نیز بایستی به‌صورت ملی و با استفاده از ظرفیت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی مرتفع گردد ، شاید موانع و مشکلات کاری در کشور زیاد باشد ولی هیچ بن‌بستی برای هیچ مشکلی وجود ندارد.

معتمدیان کشاورزی آذربایجان غربی را یکی از ظرفیت‌های بزرگ و دومین پیشرانه اقتصادی استان دانست و تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در این بخش بایستی بر اساس اولویت‌ها و نیازهای استان انجام گیرد.

او همچنین بر جلوگیری از خام فروشی و فرآوری محصولات استانی به‌ویژه محصولات کشاورزی تأکید کرد و افزود: نگاه ما توسعه صادراتی است. همچنین خام فروشی می‌تواند ضربه‌ای مهلک به پیکره اقتصاد وارد کند ولی با فرآوری محصولات می‌توان سبب افزایش اشتغال و سرمایه‌گذاری هدفمند برای آینده شد.

معادن بلاتکلیف سریع تر تعیین تکلیف شوند

معتمدیان ضمن درخواست بر اتمام انحصار دولت بر معدن‌ها، عنوان کرد: دولت همچنین از رقابت با بخش خصوصی در این مهم خودداری کند. در همین راستا نقاط امیدبخش معدنی شناسایی و ظرفیت‌سازی می‌شود.

استاندار آذربایجان غربی ضمن دعوت از بخش‌های خصوصی برای استخراج از معادن و فرآوری آن‌ها، گفت: معادن بلاتکلیف و راکد هر چه سریع‌تر موردبررسی قرار گرفته و به چرخه فعالیت بازگردند.

معتمدیان ضمن انتقاد از برخی از بانک‌های خصوصی حاضر در استان، تصریح کرد: متأسفانه برخی از بانک‌ها سپرده‌های مردم را جمع‌آوری کرده و در پروژه‌های خارج از استان سرمایه‌گذاری می‌کنند که بایستی از این مشکل ممانعت به عمل آید در غیر این صورت برخوردهای قانونی اعمال می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست