اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی گفت: در حوزه تأمین منابع و مجموعه سازی ۴۱ هزار و ۳۰۰ جلد کتاب از طریق اهدا و خرید به مجموع منابع کتابخانه‌های عمومی در نیمه دوم سال گذشته افزوده شده است.

خدیجه معصومی، در اولین جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان گفت: یکی از اقدامات انجام شده در حوزه فناوری در شش ماهه دوم سال گذشته، ارتقای سرعت اینترنت در تمامی کتابخانه‌های عمومی استان و اتمام روند راه اندازی اینترنت بی سیم رایگان در کتابخانه‌های مرکزی شهرستان‌هاست.

او پروژه های نیمه تمام و اولویت دار اداره کل کتابخانه های عمومی، راه اندازی کتابخانه در مناطق شهری فاقد کتابخانه و روستاهای پرجمعیت و توسعه و ترویج کتابخوانى در استان از مهم ترین محوریت های جلسه برشمرد.

به گفته معصومی؛ راه اندازی بخش مستقل ناشنوایان در کتابخانه مرکزی، ایجاد اتاق مطالعه گروهی  و ارائه خدمات کتابخانه‌ای بیش از ساعت کار موظفی و در ایام تعطیل در دو کتابخانه استان از دیگر خدمات جدید این اداره کل بوده است.

او ادامه داد: در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ و پس از بازگشایی مجدد کتابخانه‌های عمومی اقدامات مختلفی در راستای جذب اقشار مختلف به کتابخانه‌های عمومی شده و اطلاع رسانی در این خصوص انجام شد که طرح «دیدار»، «فجرانه کتاب» و «کتابخانه گردی» مهم ترین آنهاست؛ هم چنین ۲۱۱۱ برنامه فرهنگی و ترویجی شامل جلسات نقد و رونمایی کتاب، مسابقات ملی و استانی کتابخوانی، نشست های کتابخوان و … بوده است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی آذربایجان غربی تصریح کرد: در حوزه تأمین منابع و مجموعه سازی نیز ۴۱ هزار و ۳۰۰  جلد کتاب از طریق اهدا و خرید به مجموع منابع کتابخانه‌های عمومی افزوده شده است که در این راستا صدور حکم فرهنگی «جایگزین حبس» به خرید کتاب توسط قضات از جمله اقدامات  انجام شده بود.

او اظهار کرد: در شهرهای نیازمند کتابخانه نیز پیگیری های لازم از طریق فرمانداران و طی جلسات انجمن جهت ایجاد کتابخانه انجام شده است و در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۰ دو باب ساختمان توسط سایر سازمان‌ها به این اداره کل واگذار شده است.

معصومی ادامه داد: در حوزه عمرانی تعمیر ۱۲ باب کتابخانه عمومی  با اعتباری بالغ بر ۱۳ میلیارد ریال و تجهیز و نوسازی اموال مستهلک ۱۰ کتابخانه با اعتبار ۲۰ میلیارد ریال انجام شد.

در ادامه، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار نیز تاکید کرد: با توجه به اهمیت مقوله کتابخوانی و نقش آن در توسعه جوامع، کتاب  باید جایگاه حقیقی خود را در جامعه بیابد. با توجه به فناوری های نوین، در حوزه های مختلف اطلاعات مختلفی کسب می کنیم؛ اما اطلاعاتی که از طریق کتاب به دست می آوریم مستندتر بوده و با ارزش تر است. دیجیتال سازی و خدمات الکترونیکی مکمل کتاب چاپی هستند  و جایگزین کتاب نخواهند بود.

رضا ابراهیمی ضمن تأکید بر ارائه خدمات کتابخانه ای در مناطق محروم تصریح کرد: جهت اجرای عدالت فرهنگی و دسترسی عموم به منابع خواندنی، برنامه ریزی مدون باید انجام شده و سازمان‌ها همکاری‌های لازم در این خصوص را انجام دهند و اهرم های انگیزشی در راستای ترغیب به مطالعه به کار گیرند.

او گفت: عادت به مطالعه از سنین کودکی باید ایجاد شود و خانواده در این راستا  نقش مهمی دارد. هم چنین آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کانون مساجد و … نگاه ویژه ای به این مقوله باید داشته باشند.

در ادامه پیرامون مواردی چون پروژه های نیمه تمام و اولویت دار، راه اندازی کتابخانه در شهرهای فاقد کتابخانه و روستاهای پرجمعیت، ارائه خدمات کتابخانه‌ای در مناطق محروم، طرح «نسل کتابخوان»، راهکارهای توسعه و ترویج کتابخوانی و … بحث و تبادل نظر شد.

تسریع در اتمام پروژه های نیمه تمام کتابخانه های عمومی استان توسط اداره کل راه و شهرسازی با تخصیص اعتبار مناسب از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی، اجرای طرح «نسل کتابخوان» با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، اوقاف و امور خیریه، فرمانداری و سازمان مدیریت و برنامه ریزی از مهم‌ترین مصوبات این جلسه بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست