اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : بر اساس آخرین آمار از وضعیت دریاچه ارومیه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، تراز دریاچه ارومیه ۴۹ سانتی متر کاهش، وسعت دریاچه ۱۱۳۹.۹۶ کیلومتر مربع کاهش و حجم آب نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۴۱ میلیاردمترمکعب کاهش یافته است.

براساس آمار آب منطقه‌ای آذربایجان‌شرقی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه در ۳ دی‌ماه، نشان می دهد که تراز دریاچه ارومیه با ۴۹ سانتی متر کاهش نسبت به مدت مشابه در سال گذشته به ۱۲۷۰.۱۴ رسیده که نسبت به ابتدای سال آبی (مهر۱۴۰۱) تنها یک سانتی‌متر افزایش داشته و با میانگین بلندمدت ۴.۲۹ متر فاصله دارد.

همچنین وسعت دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته با ۱۱۳۹.۹۶ کیلومتر مربع کاهش و نسبت به یک مهرماه (ابتدای سال آبی) ۱۷ کیلومترمربع افزایش به ۹۳۸.۱۰ کیلومتر مربع رسیده که این وسعت با میانگین بلندمدت ۳۷۲۹.۵۸ کیلومتر فاصله دارد.

حجم آب نگین آبی آذربایجان‌غربی نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱.۴۱ میلیاردمترمکعب کاهش و نسبت به ابتدای سال آبی ۲۰ میلیون مترمکعب افزایش، به ۱.۲۶ میلیاردمترمکعب رسیده است.

همچنین براساس این آمارها، حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به ۱۷.۲۸ میلیارد مترمکعب در زمان اکولوژیک، بیش از ۱۵.۷۰ میلیارد مترمکعب /حدود ۹۴درصد/ کمتر شده است.

در آمار‌های ثبت شده ۳۱ سال اخیر (از سال ۱۳۷۰) تاکنون، تراز ۱۲۷۰.۰۵ در روز بیست و هفتم آبان‌ماه سال ۱۴۰۱ بدترین تراز ثبت شده است.

در این وضعیت قابل پیش بینی است که شرایط دریاچه ارومیه و منطقه بیش از پیش بحرانی تر می شود. در واقع ٨‌ سال زمان داشتند تا بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ششمین دریاچه آب شور دنیا را در ارومیه نجات دهند، اما در این سالها بالغ بر ١۵ هزار میلیارد تومان خرج کردند و عاقبت دریاچه خشک شده تحویل دادند در حالی که در تمام این مدت به غیر از رهاسازی آب از سدها کاری انجام نگرفته و دریاچه ارومیه تنها بازیچه عده ایی شد که نام خود را اعضای ستاد احیا و حامیانشان گذاشته بودند!

از سویی دیگر ٢ خط انتقال پساب تصفیه شده ارومیه و تبریز هم که وزیر نیرو وعده افتتاحشان را زودتر از تونل انتقال آب داده بود، توانایی انتقال تنها ١٧٢ میلیون متر مکعب آب به دریاچه را دارند که به همراه انتقال سالانه ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه زاب، در کل ٧٧٢ میلیون متر مکعب در سال (بدون احتساب تبخیر) آب به دریاچه خواهد رسید که با این مقدار آب، مشخص است دریاچه به زودی به تراز اکولوژیک خود بازنمی گردد، چرا که به منظور رسیدن به تراز اکولوژیک دریاچه ارومیه  به ١۵ میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد، لذا باید سالانه ٣.۴ میلیارد متر مکعب حق آبه به دریاچه ارومیه اختصاص یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست