اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : معاون مجلس، حقوقی و امور استان های سازمان برنامه و بودجه کشور از راه اندازی صندوق پیشرفت و عدالت در استان ها با هدف تمرکززدایی خبر داد.

علیرضا صالح در آئین تودیع و معارفه رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی افزود: در این صندوق‌ها ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه اولیه واریز می‌شود و علاوه بر آن، درآمد فروش اموال مازاد و همچنین بخشی از حقوق مالکانه دولت از معادن به صندوق واریز می‌شود که البته هزینه کرد اقلام این صندوق با مدیریت استانداران خواهد بود.

وی ادامه داد: امیدواریم آذربایجان غربی، نخستین استانی باشد که اساسنامه این صندوق به تصویب رسیده و عملیات اجرایی آن، آغاز شود.

الحی با بیان اینکه دولت در راستای تمرکز زدایی سهم استان‌ها از مدیریت اعتبار توسعه متوازن را از ۵۰ درصد در سال جاری به ۸۰ درصد در سال ۱۴۰۱ می‌رساند، گفت: رئیس سازمان برنامه و بودجه هم قول داده که این رقم در سال ۱۴۰۲ به ۱۰۰ درصد افزایش یابد.

استاندار آذربایجان غربی نیز با اشاره به اینکه این استان از نعمات و موهبت‌های الهی برخوردار است، گفت: با توجه ویژه دولت سیزدهم، موضوع محرومیت زدایی از این استان باید در دستور کار جدی بخش‌های مختلف قرار گیرد و از ظرفیت‌های استان به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

محمدصادق معتمدیان با بیان اینکه در ۴۳ سال گذشته سهم آذربایجان غربی در توسعه زیرساخت‌های دولتی، کم بوده است، اضافه کرد: این امر به بهانه‌های مختلف از جمله ناامنی اتفاق افتاده که باید توجه داشت، این استان از امن‌های مناطق کشور است و باید این امر در سرمایه گذاری ها توجه شود.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به مزیت مرز، پایانه‌های و گمرکات متعدد، معدن و کشاورزی در استان بیان کرد: برای شکوفا شدن همه این بخش‌ها و زمینه سازی برای توسعه و پیشرفت استان باید اختیارات تمرکززدایی شده و در اختیار مدیران استانی قرار گیرد.

معتمدیان با اشاره به اینکه کشاورزی و معدن، پیشران توسعه آذربایجان غربی هستند، ادامه داد: ما رتبه‌های برتر را در این ۲ حوزه مهم داریم ولی ارزش افزوده این بخش‌ها، بسیار کم بوده و نقش خاصی در توسعه استان ایفا نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی در برخی شاخص‌ها، رتبه بسیار نازلی دارد، گفت: فضای آموزشی، راه روستایی، گازرسانی به روستاها از جمله مواردی است که باید روی آنها سرمایه گذاری کرد.

استاندار آذربایجان غربی همچنین بر ارائه اختیار توزیع اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تاکید کرد و افزود: همچنین اعتبارات هزینه‌ای استان‌ها می‌تواند از طریق مرکز مدیریت شود که در این صورت، می‌توان ضمن بهبود تخصیص‌های استانی در بخش عمرانی، بهبود تخصیص هزینه‌ای را هم می‌توان شاهد بود.

دراین آئین، حسین سپهری به عنوان رئیس جدید سازمان مدیریت و برنامه ریزی آذربایجان غربی معرفی و از زحمات ناصر حضرتی قدردانی شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست