اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: یقینا دریاچه ارومیه احیا می شود.

فرهاد سرخوش با اشاره به ادعای عدم امکان احیای دریاچه ارومیه توسط دکتر کردوانی پدر کویرشناسی ایران ضمن تاکید براینکه دکتر کردوانی از ابتدا مخالف احیای دریاچه ارومیه بود افزود: قبل از آغاز عملیات احیای دریاچه ارومیه، مطالعات کارشناسانه با حضور ۷۰۰ متخصص داخلی و خارجی حوزه های مختلف انجام شده و تمامی اقدامات و پروژه های اجرایی برای احیا دریاچه کاملا کارشناسانه آغاز شده و ادامه دارد.

وی با بیان اینکه  اولویت دولت احیای دریاچه ارومیه است افزود: اینکه بگویند احیای دریاچه ارومیه امکان پذیر نیست، ادعای درستی نیست و یقینا این دریاچه احیا می شود.

سرخوش با بیان اینکه تبعات خشکی دریاچه ارومیه یک سوم کشور را در برخواهد گرفت اظهار کرد: چنانچه دریاچه ارومیه آب نداشته باشد ؛ منطقه تبدیل به شوره زار نمک می شود و امکان حیات دیگر وجود نخواهد داشت.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با رد ادعای دکتر کردوانی مبنی بر نشت آب از دریاچه و اینکه بستر دریاچه سوراخ است و اب وارده به پیکره بدرد دریاچه ارومیه نمی خورد اظهارکرد: طبق مطالعات انجام شده مقرر شده بود چنانچه دریاچه ارومیه تا سال آبی ۹۵ تثبیت نشود دیگر قابل احیا نخواهد بود اما خوشبختانه تثبیت آب دریاچه ارومیه نشان داد به غیر از تبخیر عامل دیگری سبب کاهش آب دریاچه ارومیه نیست.

وی ادامه داد: محققان دانشگاه صنعتی شریف تهران بر روی ماده نانویی که مانع تبخیر آب می شود در حال مطالعه و آزمایش هستند که با به نتیجه رسیدن این تحقیقات و تزریق این ماده نانو به دریاچه ارومیه مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه نیز حل می شود.

سرخوش با بیان اینکه تراز فعلی دریاچه ارومیه ۱۲۷۰٫۸۸است افزود: وسعت فعلی دریاچه ارومیه ۲۴۳۷ کیلومتر مربع بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۴۰ کیلومتر مربع افزایش وسعت را شاهدیم.

مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی اظهار کرد: در حال حاضر دریاچه ارومیه ۲ میلیارد و ۳۳۰ میلیون مترمکعب آب دارد خاطر نشان کرد: در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۹۰ میلیون مترمکعب حجم آب دریاچه افزایش یافته است./ ایسنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست