اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۱۳۱ واحد صنعتی فعال در حوزه صنایع شیمیایی استان آذربایجان غربی با حجم سرمایه گذاری بالغ بر ۳۲ هزار و ۹۱۹ میلیارد ریال وجود دارد که زمینه اشتغال مستقیم را برای ۳ هزار و ۹۳۵ نفر فراهم کرده اند.

عبدالحمید سرتیپی اظهار کرد: آذربایجان غربی با برخورداری از شرایط اقلیمی و جغرافیایی خاص ضمن برخورداری از مرز خاکی با کشورهای اورآسیا و تنها دروازه خاکی ورود به بازار های اروپایی که یکی از بازارهای پر مصرف مواد پتروشیمی به شمار می آید شرایط مناسب و بهتری را برای توسعه واحدهای پتروشیمی،صنایع شیمیایی و صنایع پایین دستی پتروشیمی را دارد.

او تصریح کرد: در حال حاضر ۳ واحد پتروشیمی ارومیه با تولید سالانه بیش از ۱۴۸ هزار تن اسیدکلریدریک، اسید سولفوریک، کریستال ملامین، سولفات آمونیوم و سولفات پتاسیم و ایجاد اشتغال برای ۲۳۶ نفر. پتروشیمی مهاباد با تولید سالانه ۳۳۰ هزار تن انواع پلی اتیلن سبک و سنگین و ایجاد اشتغال مستقیم برای ۵۹۰ نفر و پتروشیمی میاندوآب سالانه با حجم تولید انواع پلی اتیلن، اسلاک و اکس، هیدورژن، نتروژن و غیره و ایجاد زمینه اشتغال برای ۴۷۰ نفر در حال فعالیت می باشند.

سرتیپی افزود: با توجه به اهمیت صنایع شیمیایی و صنایع پایین دستی پتروشیمی در توسعه اقتصادی استان و اشتغال آفرینی این واحدها، سیلیکون متال، پرمنگنات پتاسیم، پروفیل چوب پلاستیک، فیلم چند لایه بسته بندی ترکیبی، طرح تولید انواع ژئوسنتتیک­ها، لوله­ های پلی اتیلنی صنعتی و عمرانی، تولید انواع چمن مصنوعی، انواع الیاف و تورهای پلی اتیلنی، کامپاندها و مستربچ­های پلی اتیلنی، پالت پلاستیکی، فیلم های بسته بندی چند لایه مواد غذایی، گاز استیلن، تبدیل گاز طبیعی به فراورده های نفتی GTL، تایل های سقف پی وی سی و ده ها طرح اقتصادی دیگر در حوزه صنایع شیمیایی و صنایع پایین دستی در اولویت های سرمایه گذاری اداره کل صنعت، معدن وتجارت استان آذربایجان غربی قرار دارد.

صنایع شیمیایی و صنایع پایین دستی به صنایعی گفته می شود که وظیفه آن تبدیل محصولات پتروشیمی به محصولات مصرفی است.

در چرخه تولید نفت خام و گاز طبیعی تا تبدیل آن به کالاهای مصرفی تولید شده، فرآیندهای شیمیایی و پتروشیمیایی متعددی بر روی این مواد صورت می پذیرد. هر اندازه تکنولوژی تولید و فرآوری پیچیده تر بوده و ماده تولیدی به مرحله نهایی بازار مصرفی نزدیکتر باشد، ارزش افزوده بیشتری را به دنبال دارد. از طرفی مواد پایین دستی به بازار نزدیکتر بوده و ارزش افزوده بالایی دارند. صنایع پایین دست شامل شکل دهی پلیمرها، لاستیک و پلاستیک، الیاف مصنوعی و نساجی، روغن های صنعتی، رزین ها و چسب ها، رنگ ها و پوشش های حفاظتی، سموم دفع آفات، شوینده های بهداشتی، کودهای شیمیایی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست