اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  در نشت بورس کالای ایران موضوع امکان سنجی ورود محصولات استان آذربایجان غربی از جمله سیب به بورس کالا مطرح و عرضه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن سیب موجود در سردخانه های این استان در اولویت اقدامات قرار گرفت.

به نقل از کالاخبر، در این جلسه موضوع ورود محصولات کشاورزی استان آذربایجان غربی از جمله سیب، انگور، گندم، کشمش، چغندرقند، عسل، خشکبار و گیلاس مطرح و مذاکرات برای ورود این محصولات انجام گرفت.

داود غفارپور نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان آذربایجان‌غربی در ابتدای این نشست گفت: آذربایجان غربی، استان مهمی در حوزه تولید کالاهای کشاورزی به خصوص سیب است البته در دیگر محصولات نظیر انگور، چغندر قند، گندم، خشکبار و گیلاس نیز جایگاه و پتانسیل های خوبی دارد لذا ضرورت این موضوع احساس می شود که بورس کالا در حوزه کشاورزی به ما کمک کند.

او افزود: آذربایجان غربی استان مرزی است و می طلبد علاوه بر ورود کالاهای استان در حوزه مبادلات داخلی بورس کالا در حوزه صادرات نیز از ظرفیت های رینگ صادراتی بورس استفاده شود.

عرضه ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن سیب آذربایجان غربی در بورس

در ادامه این نشست شهروز برزگر مدیرکل امورمجلس وزارت اقتصاد گفت: بورس کالا می تواند فرآیند بازاریابی و فروش محصولات کشاورزی را تسهیل کند و پیشنهاد ما این است با انجام مقدمات لازم و با بهره گیری از سازوکار بورس، تامین محصولات در زمان های اوج مصرف همچون شب عید نیز از مسیر بورس کالا انجام شود.

او اظهار داشت: به عقیده من برای آغاز عرضه سیب استان آذربایجان غربی می توان با پذیرش یک سردخانه معاملات را شروع کرد و برای این کار تقسیم وظیفه میان اتاق بازرگانی، جهاد کشاورزی، بورس کالا و سایر نهادها و مجموعه های مربوطه انجام شده تا برای ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن سیب موجود در سردخانه های استان که بدون عرضه در بورس نهایتا ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تن آن امکان جابجایی و فروش دارد را برای صادرات و فروش خارجی از طریق بورس عرضه کنیم؛ فروش این حجم از سیب ۶۰۰ میلیارد تومان درآمد حاصل خواهد کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: آذربایجان غربی آمادگی دارد در حوزه سیب، انگور، کشمش، چغندر، عسل و تخمه آفتاب گردان همکاری کند و این ها اقلامی است که پتانسیل خوبی در استان دارند اما اولویت نخست سیب است‌. امیدواریم ظرف دو هفته آینده معیار های پذیرش نخستین انبار تعیین و شاهد پذیرش نخستین انبار سیب در استان باشیم.

آمادگی بورس کالای ایران برای اجرای سیاست قیمت تضمینی گندم

حامد سلطانی نژاد مدیرعامل بورس کالای ایران نیز در این جلسه گفت: برای راه اندازی یک بازار متشکل باید مقدماتی فراهم شود و ایجاد زیرساختی همچون انبار برای راه اندازی معاملات کشاورزی الزام آور است همان طور که تاکنون معاملات انواع محصولات از جمله زعفران، پسته، زیره، کشمش و خرما اجرایی شده است.

او افزود: آذربایجان غربی پتانسیل خوبی در حوزه کشاورزی دارد و ما آمادگی داریم در کنار ورود سایر محصولات، سیاست قیمت تضمینی گندم را نیز اجرا کنیم. در سال ۹۶ بالغ بر ۲.۵ میلیون تن گندم در بورس کالا کشف قیمت شد و مورد معامله قرار گرفت و ۵۰۰ هزار تن نیز از بورس کالا به عراق صادر شد. اما در ادامه قیمت گندم تحت کنترل دولت قرار گرفت و سیاست قیمت تضمینی برای آن اعمال شد. در بحث گندم زیر ساخت های خوبی در بورس طراحی شده که در این زمینه مذاکرات با شرکت مادر تخصصی بازرگانی دولتی در حال انجام است.

سلطانی نژاد ادامه داد: درمورد سیب نیز باید در ابتدا چند انبار پذیرش شود و بورس کالا این امکان را دارد که از سردخانه های استان به عنوان انبار بازدید کند. پس از انتخاب انبار، موضوع مهم دیگر، استاندارد کالا است و باید با همکاری فعالان این حوزه استاندارد سیب عرضه شده در بورس تدوین و معرفی شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران با بیان اینکه امکان ورود کنسانتره سیب نیز در بورس کالا وجود دارد به محصول انگور اشاره کرد و گفت: از آنجا که بحث انبارش کالاهای پذیرش شده و فسادپذیری محصول در بورس کالا مطرح است، لذا بحث عرضه کشمش به جای انگور می تواند مورد توجه قرار گیرد.

مدیرعامل بورس کالای ایران در ادامه اظهار داشت: در بورس کالا آمادگی کامل برای فراهم کردن زیرساخت های لازم عرضه داخلی و صادراتی کالاها و کشف قیمت منصفانه وجود دارد و تجربیات گذشته نشان می دهد، حضور بخش خصوصی در کنار بخش دولتی از ملزومات توسعه معاملات کشاورزی است.

واردات یک کیلو موز در ازای صادرات ۱.۵ کیلو سیب

در ادامه رسول جلیلی رییس سازمان جهادکشاورزی آذربایجان غربی گفت: تولیدات کشاورزی آذربایجان غربی، ۶ میلیون و  ۸۰۰ هزار تن است که شامل محصولات زراعی، باغی و دامی می شود. ۴.۷ میلیون تن از این میزان سهم محصولات زراعی بوده که عمده آن و چیزی حدود ۲ میلیون تن را چغندر قند شامل می شود. مابقی نیز شامل حبوبات، غلات، سبزی و سیفی در برمی گیرد که تولید گندم ۶۵۰ هزار تن برآورد می شود و سهم سایر محصولات کمتر است.

او ادامه داد: در حوزه محصولات باغی، تولید استان یک میلیون و ۵۷۰ هزار تن بوده که ۸۵ درصد آن را سیب و انگور به میزان یک میلیون و ۳۷۰ هزار تن شامل می شود. یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن از این میزان سهم سیب و ۲۷۰ هزار تن انگور است.

جلیلی خاطرنشان کرد: در سال جاری انگور عمدتا در قالب بسته های یک کیلویی و به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد. همچنین سال گذشته از ۷۳۰ هزار تن سیب صادر شده کشور، ۵۴۰ هزار تن مربوط به استان آذربایجان غربی بوده است؛ ارزش این صادرات چیزی حدود ۳۰۰ میلیون دلار بود.

او اظهار داشت: علاوه بر محصولات کشاورزی، استان آذربایجان غربی با تولید ۲۲ هزار تن عسل رتبه اول تولید عسل کشور را با سهم ۲۷ درصدی دارد.

رییس جهاد کشاورزی استان ادامه داد: در سال جاری مصوباتی مشکل زا در حوزه صادرات سیب ابلاغ شد و در نهایت ستاد تنظیم بازار موضوع تهاتر واردات موز در ازای صادرات سیب را مطرح کرد و درنتیجه در ازای واردات یک کیلو موز امکان صادرات ۱.۵ کیلو سیب فراهم شد.

جلیلی یادآور شد: عرضه سیب در بورس کالا نه تنها مشکل فروش داخلی این محصول را حل می کند بلکه بورس کالا می تواند در فروش صادراتی سیب نیز راهکارهایی را به کشاورزان استان ارائه دهد.

تولیدات برند هر استان، وارد بورس شود

سید سلمان ذاکر نماینده مردم ارومیه در مجلس نیز در این جلسه گفت: علاوه بر عرضه سیب در بورس کالا که به زودی عملیاتی می شود، به عقیده من باید با استفاده از ظرفیت بورس کالا یک اقدام اساسی و ماندگار انجام داد؛ این اقدام می تواند معرفی تولیدات برند و مهم کشاورزی هر استان برای پذیرش و عرضه در بورس کالا باشد تا به مرور کل کشاورزان کشور و نهادهای مرتبط با بورس کالا آشنا شوند.

وی افزود: آذربایجان غربی نیز در حوزه صنعتی سرآمد است و این استان در تولید سنگ های تزئینی هم از پتانسیل و مرغوبیت خاصی برخوردار است و به نظر می رسد این دست کالاها نیز قابلیت عرضه در بورس کالا را دارد.

ذاکر اظهار داشت: در جلسه ای با وزیر کشاورزی، اصلاحات تبادلات تجاری سیب به گمرک همین روزها ابلاغ می شود و از این پس صادرات سیب روی روال عادی برمی گردد.

گفتنی است؛ در خاتمه جلسه مقرر شد فردا (شنبه ۲۵ بهمن) نشستی در ارومیه با حضور نمایندگانی از مجلس، اتاق بازرگانی ارومیه، سردخانه دارها، اصناف و بورس کالا به منظور اعلام شرایط پذیرش انبار، انتخاب استاندارد سیب برای عرضه در بورس و معرفی چند انبار از سوی فعالان بازار سیب برگزار شود و در اولین فرصت سمیناری با حضور فعالان و تجار سیب در استان آذربایجان غربی به منظور آشنایی آن ها با نحوه پذیرش انبارها و انجام معاملات در بورس کالا برگزار شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست