اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استاندار آذربایجان غربی با اشاره به برخی نواقص در خط ریلی ارومیه، نقده، مهاباد و میاندوآب که در سال ۹۷ به بهره برداری رسید، گفت: مقرر شده در یک برنامه ریزی و زمان بندی ۸ ماهه، پروژه تجاری سازی و اقتصادی کردن خطوط ریلی استان انجام می شود.

محمدصادق معتمدیان در حاشیه بازدید از زیرساخت های حمل و نقل ریلی استان که با همراهی معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور انجام شد، افزود: پیگیر تامین اعتبارات لازم برای توسعه و تکمیل زیرساخت های خطوط ریلی و چهار ایستگاه ارومیه، نقده، مهاباد و میاندوآب هستیم.

او ادامه داد: در سفر اخیر ریاست جمهوری، اعتبارات ویژه جهت تکمیل ایستگاهها و توسعه زیرساخت های اقتصادی خطوط ریلی استان اختصاص یافت.

استاندار آذربایجان غربی همچنین به رایزنی ها با مجموعه های راه و شهرسازی و برنامه و بودجه کشور جهت جذب بودجه های مورد نیاز اشاره کرده و افزود: اتصال خطوط ریلی ارومیه به مرز سرو، نقده به مرز تمرچین و ارومیه به تبریز و افزایش تعداد و کیفیت قطارهای استان یک مطالبه مردمی است که برای تحقق آن نیازمند حمایت شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور هستیم.

حمل بار ریلی ۴۰ درصد ارزان تر از حمل بار جاده‌ای است

او با اشاره به مزیت‌های قابل توجه خطوط ریلی برای اقتصاد استان گفت: حرکت در مسیر استفاده حداکثری اقتصادی از راه آهن از جمله اولویت‌های مهم استان است و در این خصوص، برنامه ریزی جدی، مدون و کاربردی داریم.

 معتمدیان همچنین پس از بازدید از ظرفیت‌های زیرساختی راه آهن آذربایجان غربی در جلسه‌ای که در فرمانداری میاندوآب برگزار شد، افزود: در کنار برنامه ریزی برای بهبود خدمت رسانی مسافری خط راه آهن مراغه – ارومیه، زمینه استفاده باری از این خط نیز در زمان بندی مشخص فراهم خواهد شد.

او با اعلام اینکه مشکل اعتباری در این بخش وجود ندارد، ادامه داد: تاکنون تخصیص‌های خوبی از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان داشته ایم و اعتبار لازم در آینده نیز به این حوزه اختصاص می‌یابد.

استاندار آذربایجان غربی به راه اندازی انبارها و سکوهای بارانداز در ایستگاه‌های چهارگانه ارومیه، میاندوآب، مهاباد و نقده با ظرفیت‌های خاص نیز اشاره کرده و افزود: همچنین استفاده از ظرفیت سرمایه گذاری بخش خصوصی در دستور کار مدیریت استان است.

معتمدیان همچنین با تاکید بر اینکه حوزه راه آهن، تحولی عظیم در حوزه اقتصادی استان ایجاد می کند، گفت: از نخستین روزهای حضور در استان، استفاده حداکثری از خط آهن مراغه – ارومیه در دستور کار بود که با تصویب اعتبارات بسیار خوب در سفر ریاست جمهوری، بلندترین گام برای این امر برداشته شد.

علیرغم افتتاح خط آهن مراغه – ارومیه در سال‌های گذشته، خروجی مناسبی نداشته ایم

او در ادامه با اشاره به اینکه با وجود افتتاح این خط طی سال‌های گذشته، خروجی مناسبی از  خط آهن مراغه – ارومیه نداشته ایم، اظهار کرد: عدم استفاده مناسب از این خط و بی توجهی به ظرفیت‌های بخش بار این مسیر، موجب شده تا کالاها گران تر به آذربایجان غربی برسد.

معتمدیان با یادآوری اینکه هزینه حمل بار با استفاده از خط ریلی، حداقل ۴۰ درصد ارزان تر از حمل بار جاده‌ای است، اضافه کرد: ولی ما هنوز نتوانسته ایم از این ظرفیت برای کاهش قیمت کالاها استفاده کنیم.

استاندار آذربایجان غربی  همچنین صادرات کالاهای واحدهای تولیدی را یکی دیگر از ظرفیت های مهم خط ریلی عنوان کرده و افزود: در این خصوص می‌توانیم با برنامه ریزی مناسب، بهترین استفاده را از خط آهن موجود داشته باشیم.

حوزه راه آهن آذربایجان غربی نیازمند ساختار مستقل است

او در ادامه یکی دیگر از نیازهای حوزه راه آهن در استان را لزوم ایجاد ساختار مستقل راه آهن آذربایجان غربی عنوان کرده و ادامه داد: این امر می‌تواند در سرعت بخشیدن به پیگیری نیازها بسیار موثر باشد.

استاندار آذربایجان غربی در پایان با اشاره به امکان ایجاد زمینه برای گردش یک  روزه در مسیر ریلی ارومیه – میاندوآب برای گردشگران، تاکید کرد: می‌توان “ریل باس” ویژه‌ای برای انتقال مسافران از ارومیه تا میاندوآب راه اندازی کرد.

برنامه ریزی ۸ ماهه برای تخصیص اعتبارات توسعه خطوط ریلی استان

معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز در حاشیه این بازدید از برنامه ریزی برای توسعه بخش مسافری و باری خطوط ریلی استان خبر داده و گفت: در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت خطوط ریلی آذربایجان غربی و توسعه بخش باری راه آهن استان، هماهنگی های لازم با پیمانکاران انجام شده است.

عباس خطیبی همچنین از یک برنامه ریزی ۸ ماهه برای تخصیص اعتبارات توسعه خطوط ریلی استان خبر داده و افزود: رویکرد و هدف این شرکت، آماده کردن شرایط جهت اقتصادی کردن و انتقال بار توسط خطوط ریلی در آذربایجان غربی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست