اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌غربی گفت: در سال زراعی جاری ۵۲۸ هزار تُن گندم از سطح مزارع این استان تولید شد که نسبت به سال قبل حدود ۱۰ درصد کاهش نشان می‌دهد.

اکبر  کرامتی در همایش کشت محصولات پاییزه و جهش تولید در دیمزارها در آذربایجان غربی افزود:  در سال زراعی جاری طبق پیش بینی های انجام شده تولید ۶٫۸ میلیون تن محصول کشاورزی در استان، به دلیل شرایط خشکسالی به وجود امده و تغییر اقلیم و سایر عوامل  زیست محیطی ، تولید ۶٫۶ میلیون  تن محصولات کشاورزی در آذربایجان غربی رقم خورد.

کرامتی تصریح کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ که از اول مهر ماه شروع می شود، طبق سهمیه ابلاغی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در حدود ۹۰ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت گندم آبی و ۲۹۰ هزار هکتار نیز زیر کشت گندم دیم پاییزه می‌رود، که پیش بینی می شود ، ۳۸۰هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت گندم پاییزه اختصاص یابد.

او اضافه کرد: سیاست‌های کلی سازمان در جهت افزایش عملکرد، بستر سازی برای اصلاح الگوی کشت و توسعه پایدار گندم است و این سیاست‌ها با توسعه روش‌هایی مانند رعایت تناوب زراعی، کشت مستقیم با استفاده از بذور اصلاح شده و نیز رعایت زمان کشت به همراه مبارزه با آفات و بیماری‌ها محقق می‌شود

کرامتی با اشاره به اینکه قیمت پایه خرید تضمینی گندم در سال زراعی جاری ۵۰ هزار ریال برای هر کیلوگرم اعلام شده بود، گفت: افزایش قیمت خرید تضمینی گندم به قیمت ۷۵ هزار ریال در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۴۰۱، بهترین مشوق برای گندم کاران بوده و ضمن اثرگذاری در افزایش بهره وری، پشتیبانی عملی از تولید است.

رییس جهاد کشاورزی استان با اشاره به بروز برخی مشکلات احتمالی با تاخیر در اطلاع رسانی قیمت بذر و خرید تضمینی ، عنوان کرد: با مدیریت و نظارت درست بر ماشین آلات کشاورزی در زمان کشت و برداشت وکالیبراسیون کارنده ها ، می توان از هدر رفتن ۳۰ تا ۴۰ درصد محصول تولیدی جلوگیری کرد.

او با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر، افزود: در این راستا کشت مستقیم، حفظ بقایای گیاهی در مزرعه، کشت فارونی و استفاده از لوله‌های تیپ در آبیاری مزارع آبی و دیم در اراضی در دستور کار قرار گرفته است.

کرامتی ادامه داد: در آذربایجان غربی رئیس ستاد بیمه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی است و رییس ستاد بیمه شهرستان مدیر جهاد کشاورزی شهرستان هستند که باید به مشکلات کشاورزان و دامداران با اهتمام ویژه ای رسیدگی کنند.

او با تاکید بر اینکه خودکفایی در بخش تولید محصولات کشاورزی به خصوص گندم لازم و ضروری است، افزود: در این راستا آموزش های فراگیر در دستور کار قرار دارد، اقدامات خوبی در بخش آموزش کارشناسان و انتقال این آموزه ها به کشاورزان در استان انجام گرفته است و در حال انجام است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به پایین بودن ضریب نفوذ کارشناسان دولتی و بالا بودن تعداد بهره برداران گفت: برای پرکردن این خلا باید از توان بخش خصوصی به خصوص نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و سازمان بسیج مهندسان بهره برد.

او در پایان تاکید کرد: برای تولید گندم نیازمند تناوب دوره کشت هستیم که بهترین محصول برای تناوب با گندم دانه روغنی کلزا است که لازم است تمهیدات لازم برای توسعه کشت دانه روغنی کلزا در سطح شهرستانها انجام گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست