اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استاندار آذربایجان غربی گفت: ارزش صادرات از این استان طی سال گذشته با رشد ۱٫۶ برابری نسبت به سال ۱۳۹۶ به بیش از یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار رسید.
محمدمهدی شهریاری چهارشنبه شب در برنامه گفت و گوی ویژه خبری سیمای مرکز آذربایجان غربی بابیان اینکه میزان صادرات از این استان طی سال ۱۳۹۶ حدود ۴۶۰ میلیارد ریال بود که این رقم در سال گذشته بیش از ۲٫۵ برابر شد تصریح کرد: این آمار نشان می دهد که آذربایجان غربی مزیت های زیادی در راستای توسعه تجارت خارجی دارد وباید از این ظرفیت ها در راستای توسعه روزافزون استان استفاده کرد.
وی بر توسعه زیرساخت های تجارت خارجی آذربایجان غربی به ویژه در گمرکات و بازارچه های مرزی استان تاکید کرد و ادامه داد: در این راستا بازارچه های تمرچین پیرانشهر و کیله سردشت توسعه یافته است و بازارچه های دیگری به ویژه در شمال استان راه اندازی می شود.
استاندار آذربایجان غربی تبدیل این استان به هاب نهاده های دامی، محصولات کشاورزی، لجستیک منطقه و تامین نیاز گوشتی کشور را از جمله مهمترین برنامه ریزی های اقتصادی مدیریت ارشد استان برشمرد و بیان کرد: همه این کارها در راستای افزایش تولید ناخالص داخلی و سرانه درآمد در کنار توسعه شاخص های اقتصادی انجام می گیرد و برای آنها برنامه ریزی های لازم را انجام داده ایم.
شهریاری توسعه راه ها را از جمله مهمترین عوامل توسعه اقتصادی برشمرد و گفت: سال گذشته به همت دولت تدبیر و امید و با حضور رییس جمهوری، راه آهن ارومیه به بهره برداری رسید که برای تکمیل این طرح و استفاده از آن برای توسعه اقتصادی استان، مسیرهای آنتنی نقده تا تمرچین و ارومیه تا سرو را پیش بینی کرده ایم تا اجرایی شود.
وی همچنین از برنامه ریزی برای اجرای طرح راه آهن سریع السیر ارومیه – تبریز خبر داد و افزود: قرار است دولت ۵۰ درصد سرمایه لازم برای اجرای این طرح را تامین کند و ۵۰ درصد دیگر توسط بخش خصوصی تامین شود که دنبال سرمایه گذار آن هستیم.
وی وجود سه فرودگاه در ارومیه، ماکو و خوی را مزیتی دیگر برای آذربایجان غربی دانست و افزود: مرز هوایی فرودگاه ماکو تایید شده و به دنبال آغاز پروازهای بین المللی از این فرودگاه و افزایش پروازهای بین المللی فرودگاه ارومیه هستیم.
استاندار آذربایجان غربی توسعه راه های ارتباطی را از دیگر تمهیدات مدیریت ارشد استان عنوان کرد و ادامه داد: احداث آزاد راه ها و بزرگراه ها در نقاط مختلف استان و بهبود زیرساختی مسیرهای ارتباطی در شمال، جنوب و مرکز از جمله این اقدامات به شمار می رود.
شهریاری بخش کشاورزی را از دیگر بخش های اثرگذار اقتصادی آذربایجان غربی دانست و اضافه کرد: ارتقای بهره وری و توسعه کشت های با نیاز آبی کم در این بخش از ضرورت ها به شمار می رود و سرمایه گذاری های لازم با همراهی بخش خصوصی در این بخش تمهید شده است.
وی با اشاره به جذب ۲۵ هزار میلیارد ریال سرمایه داخلی و ۱۱۷ میلیون دلار سرمایه خارجی طی سال گذشته در آذربایجان غربی بیان کرد: بیش از ۳ هزار میلیارد ریال از سرمایه گذاری های داخلی در سال گذشته به سرانجام رسید که ۲ هزار شغل نیز ایجاد کرد.
وی اظهار کرد: بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری های خارجی نیز تا تابستان امسال به بهره برداری می رسد که می تواند در ارتقای شاخص های صنعتی آذربایجان غربی موثر باشد.
وی با بیان اینکه از اواخر دولت دهم به علت تحریم ها وضعیت اقتصادی و صنعت آذربایجان غربی دچار مشکل شد، گفت: برای بهبود وضعیت این بخش، اقدامات اساسی طی سال گذشته انجام شد که جلب همکاری بانک ها با حضور مدیران ارشد آنها در استان، اختصاص تسهیلات مناسب از سوی بانک های عامل و کاهش مشکلات مالیاتی از جمله این اقدامات بود.
استاندار آذربایجان غربی تسهیل کار سرمایه گذاری در استان را از جمله مهمترین اقدامات در راستای رونق تولید طی سال گذشته بیان کرد و افزود: ایجاد پنجره واحد سرمایه گذاری و الزام دستگاه های اجرایی دخیل در ارائه سریع مجوزهای مورد نیاز سرمایه گذاران از جمله این اقدامات به شمار می رود که امسال نیز بهبود این روند را در دستور کار داریم.
وی ایجاد و بهبود زیرساخت ها در شهرک های صنعتی را از دیگر اقدامات انجام شده برای کاهش مشکلات سرمایه گذاران دانست و اضافه کرد: با اقدامات اساسی در این راستا، برخی شهرک های صنعتی آذربایجان غربی تکمیل شده است و برای پاسخ دادن به درخواست های سرمایه گذاری جدید باید زمین جدید در اختیار شهرک های صنعتی قرار گیرد.
شهریاری از اختصاص ۱۴ میلیون مترمکعب آب زیرزمینی به بخش صنعت آذربایجان غربی طی سال جاری با موافقت وزارت نیرو خبر داد و بیان کرد: این تصمیم، مشکل آب صنعت استان را حل کرده و زمینه جذب سرمایه گذاران جدید را فراهم می کند.
استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: همچنین برق، گاز و راه دسترسی بخش صنعت آذربایجان غربی با تمهیدات لازم تامین شده است و در استان مشکلی در این خصوص نداریم.
وی در بخش دیگری با اشاره به تمهیدات اندیشیده شده برای خسارت ندیدن آذربایجان غربی از بارش های قابل توجه بهاری، گفت: با اقداماتی که انجام شد، بارش خوب بهاری امسال که در برخی نقاط جنوب استان به ۲۵۰ میلی متر می رسید، مشکلی برای شهروندان ایجاد نکرد و هم استانی ها دچار مشکل نشدند.
استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه در صورت انجام ندادن اقدامات پیشگیرانه نظیر لایروبی انهار و بازکردن سدها، پیرانشهر نیز به مشکلی نظیر «پل دختر» دچار می شد، افزود: با برنامه ریزی مناسب نقاط بحرانی ۱۳ حوضه آبریز استان شناسایی و با رهاسازی آب پشت سدها و لایروبی همه نقاط استان، این نقاط ترمیم شد.
وی از فعالیت ۱۵۰ نهرکن در حال حاضر در نقاط مختلف آذربایجان غربی خبر داد و اضافه کرد: اعتبار لازم برای لایروبی ۱۴۰ کیلومتر از رودخانه های استان با استفاده از اعتبار ویژه ستاد احیای دریاچه ارومیه و بودجه استانی در نظر گرفته شده است.
شهریاری مهمترین نتیجه بارش های خوب بهاری را بهبود قابل توجه وضعیت دریاچه ارومیه عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر روزانه به طور متوسط ۵۵ میلیون مترمکعب آب وارد دریاچه می شود و حجم آب موجود در آن به بیش از ۳ میلیارد و ۳۵۰ میلیون مترمکعب رسیده است.
وی با بیان اینکه در صورت رسیدن آب دریاچه تا آغاز فصل تابستان به ۴میلیارد مترمکعب، مشکل خشکی آن حل خواهد شد، اظهار کرد: با تحقق این امر و افتتاح طرح های ستاد احیا از جمله انتقال ۶۰۰ میلیون مترمکعبی آب از سد کانی سیب و همچنین ورود ۲۵۰ میلیون مترمکعب پساب تصفیه شده به دریاچه، آب نگین فیروزه ای آذربایجان به خوبی تامین خواهد شد و مشکل آن نیز حل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست