اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : / محمد هادیفر: دولت ها یکی پس از دیگری با گفتمان خاصی درعرصه سیاسی و اجرایی کشور ظاهرمی شوند و تغییر مدیران ارشد مطابق با دیدگاه هر دولتی اجتناب ناپذیر است. حال پس از مشخص شدن کابینه «دولت مردمی» نوبت به مدیران ارشد وزارتخانه ها و و استانداران استان ها می رسد. طبق یک رویه غیر کارشناسی از دولت های پیشین مناصب استانی از جمله استانداری ها به معرکه آراء مناقشات درون گفتمانی تبدیل گشته است.

در این بین کارآمدی و تخصص قربانی برخی اقدامات عوامگرایانه گشته و عرصه را بر تصمیم گیری صحیح و اصولی دولت تنگ می کنند. بعضا از وسع نگاه رئیس دولت مردمی مبنی بر مشارکت آحاد جامعه در تعیین مدیران درک صحیحی نداشته اند به همین خاطر برخی با «خود اظهاری» و برخی با «دیگر اظهاری» و برخی با «همدیگر اظهاری»  فضای نامطلوبی را در صحنه استان ها به وجود آورده اند.

یادداشت حاضر ناظر به وضعیت استان کردستان است که تصرف ساختمان استانداری بدون ملاحظه خروارها مشکلات استان جزء رویاهای شیرین شب روز برخی ها گشته است که ذیلا به برخی زوایای آنان پرداخته خواهد شد. افراد متنوعی در این مجموعه مشتاق خدمت دیده می شوند که نقل محافل و فضای مجازی گردیده اند. جناح ها و شخصیت های سیاسی حاضر و سابق و اسبق از این عرصه رقابت غافل نبوده اند. این آشفتگی سیاسی به قدری  به شایعات دامن زده و فضا را غبارآلود کرده اند که توانمدی و لیاقت و شایستگی در لابلای آنان گم شده است که اشاراتی بدان ها می گردد.

در بین این سوداگرانِ ساختمان استانداری؛ کسانی هستند که هنوز امضای همبستگی آنان با دولت قبل پاک نشده و هنوز شال بنفششان بر کمد خاطراتشان آویزان است. کسانی هستند که حمید معصومی نژاد( بدون تشبیه محتوایی) دولت ها شده اند. همانگونه که با نام ایشان ایتالیا در اذهان تداعی می گردد نام برخی هم با دولت های ادوارعجین شده است. کسانی هستند که از کنار یکی از ستادهای انتخاباتی دولت مردمی عبور کرده اند و برخی ها  هم  در خواب دیده اند که در ستاد خدمت کرده اند، کسانی هستند که از دور به رئیس دولت مردمی اظهار ارادت کرده ولی ملاحظاتی در نزدیک شدن به ستاد را داشته اند.

کسانی هستند که در روزهایی که مرعوب برخی سخنان عوامگرایانه یکی از نامزدهای انتخاباتی  شده بودند و سخنرانی انتخاباتی خودشان را در یکی ازشهرستان ها به بهانه بهبود وضعیت رقیب رئیس دولت مردمی لغو کردند و اظهار نمودند تاملی داشته باشیم ببینیم وضعیت نامزد جبهه انقلاب چگونه خواهد شد!.

در این میان کسان دیگری هم  هستند که به صورت عبوری مسیرشان به کردستان می خورد و احساس تکلیف کرده وآمادگی خود را برای تسلط بر ساختمان استانداری اعلام می دارند. کسانی هستند که سالها از استان بدور بوده اند و حال فیل خیالاتشان هوای کردستان کرده است.

برخی دیگر  برای رسیدن به این ساختمان به تذبذب مذهبی روی آورده اند و متناسب با شرایط و موقعیت خود را با آن وقف می دهند. کسانی هستند که برای ابقای یک وزیر متخلف دولت های قبل شرف نمایندگی خود را به ازای یک واحد آپارتمان معاوضه کردند. کسانی هستند که پای ثابت منازعات سیاسی استان کردستانند و در موسم انتخابات ها هر کجا باشند خود را به میدان خواهند رسانید. کسان دیگری هستند که از فردای انتخابات ۲۸خرداد در هتل های مشهد و تهران اتراق کردند تا به هر نحو ممکن خود را به مراجع تصمیم گیر نزدیک نمایند. کسانی هستند که مرده خوری حرفه آنان است و منتظرند زحمات دیگران نتیجه بدهد و توپ نهایی را آنان به هدف بزنند. حال مردم خود قضاوت  کنند این همه تلاش برای رسیدن به ساختمان استانداری است یا به خاطر استان.

این اشارات مختصر و موارد بسیار زیاد دیگری که مردم و نخبگان و فرهیختگان بهتر اطلاع دارند؛ نشان می دهد کسانی در پی تصاحب این کرسی هستند که هیچ درکی از مشکلات مردم و استان ندارند و تنها شهوت این شهرت است که آنها را به این کار وادار کرده است.  آنان به تنها چیزی که فکر نمی کنند به استان و مردم شرافتمند آن است. شناخت از مشکلات عدیده استان در کنار ظرفیت های گسترده داخلی و خارجی و نیز نگاه ملی به سرمایه های استان و ازهمه مهمتر درک فساد ستیزی و گفتمان عدالت محوری دولت مردمی به معنای واقعی آن و نیز تجربیات گرانسنگ در زمینه های مختلف توسعه ای  استان از جمله شاخصه هایی است که می تواند فرا روی مدیر آینده استان باشد.

این جایگاه در این شرایط کنونی با این فنرهای فشرده مشکلات نمی تواند با خود اظهاری های بی سرانجام به نتیجه برسد. بنابراین مراجعات و مزاحمات برای مراجع تصمیم گیر و گردآوری طومار و تشکیل کمپین و تملقات و تعلقات تصنعی و… جز سبکی و کینه توزی و لوث کردن این جایگاه چیز دیگری در بر نخواهد داشت.

اگرچه مدیران استانی قابلیت های خود را در چند دوره مدیریت استانداری نشان داده اند و حتی در خارج از استان نیز خوب درخشیدند اما در بین مدیران استانی اهل سنت هم ظرفیت اداره یک استان وجود دارد که مع الاسف در دولت های قبلی از آن غفلت کرده اند و حال با رویکرد جدید در فضای عمومی کشور که یک کُرد اهل سنت توانسته است یکی از حساس ترین پست های ملی را در ارتش جمهوری اسلامی کسب کند به طریق اولی پست استانداری جایگاهی دست نایافتنی نمی باشد. در مجموع آنچه در حال حاضر مهم تر از هر چیزی است و از اولویت های مهم به حساب می آید اینکه مدیر آینده استان دارای ظرفیت های مدیریتی برای مدیریت مشکلات باشد و بتواند از ظرفیت های مهم استان برای توسعه و رشد آن بهره لازم را ببرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست