اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : کرونا همچنان که مرزهای کشورها را یکی یکی در ‌نوردید و پیش  ‌رفت، زندگی گروه دیگری از شهروندان را که جزو محروم‌ترین اقشار جامعه هستند، به شدت تهدید کرد؛ ساکنان نقاط مرزی؛ این حافظان امنیت کشور، این روزها به دنبال فشارهای اقتصادی با تنگناهای معیشتی زیادی رو به رو هستند و گسترش کرونا، فعالیت و کسب و کار آنها را آسیب پذیر کرده است.

بی ‌تردید زندگی مرزنشینی با سختی ‌هایی رو به رو است، از یکسو محدودیت ‌هایی که دولت ‌ها در مرزها اعمال می‌ کنند و از سوی دیگر نبود کار و شغل با وجود پتانسیل‌ های بالایی که در این مناطق وجود دارد. اما این سختی ‌ها باعث شده تا آنها روی پای خود بایستند و در این راه برای گذران زندگی و تامین هزینه‌های معیشت به صادرات کالا به عنوان تنها منبع درآمد خود روی بیاورند.

یاسر فیضی – رئیس کمیسیون مرزنشینان اتاق تعاون ایران با بیان اینکه جامعه ۷ میلیون نفری مرزنشینان به دنبال گسترش ویروس کرونا کسب و کار آنها تحت تاثیر قرار گرفته است، به ایسنا گفت: بسته شدن مرزها باعث شده تا آسیب جدی به زندگی مرزنشینان و تعاونی‌های مرزنشین وارد شود و صادرات کالا که یکی از منابع مهم درآمدی آنها محسوب می‌شود، کاهش پیدا کند.

فیضی با گلایه از تخصیص ندادن ارز ۴۲۰۰ تومانی به تعاونی‌های مرزنشین می‌گوید: این مساله به کاهش فعالیت‌های مرزنشینان منجر شده است، در حالی که مرزنشینان در ایجاد اشتغال، حفاظت از مرزهای کشور، جلوگیری از مهاجرت و واردات قاچاق نقش و سهم بسزایی داشته و دارند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های مرزنشینان خراسان رضوی، مهمترین کالاهای صادراتی مرزنشینان را اقلام خوراکی، مواد غذایی، رب، ماکارونی، سیب زمینی، مصالح ساختمانی و سیمان عنوان کرده و می افزاید: این کالاها به کشورهایی همچون هند، افغانستان و پاکستان صادر می‌شود و در مقابل برنج و روغن و چای از کشورهای همسایه وارد می‌شود.

وی به تدوین نقشه راه توسعه صادرات کشور توسط وزارت صمت اشاره کرده و می گوید: با توجه به این مساله لازم است نگاه واحد و یکپارچه‌ای به مقوله صادرات به ویژه صادرات کالا با تنوع و ارزش افزوده بیشتر صورت گیرد و تعاونی‌های مرزنشین در استان‌های مرزی آمادگی همکاری با بخش خصوصی برای دسترسی به بازارهای هدف را دارند.

به گزارش ایسنا ؛ مرزنشینان به عنوان حافظان امنیت مرزها همواره در برهه‌های حساس کشور در خدمت نظام و کشور بوده‌اند و نقش خود را در اشتغالزایی، جلوگیری از مهاجرت و واردات قاچاق کالا ایفا کرده‌اند. با وجود ظرفیت‌های موجود در بخش مرزنشینان، تعاونی‌های مرزنشین می‌توانند با همکاری بخش خصوصی در توسعه صادرات و مبادلات تجاری به ویژه در شرایط کنونی موثر واقع شوند و از این طریق به افزایش درآمد، بهبود وضع معیشت و تامین مایحتاج و نیازهای ضروری ساکنین مرزی کمک کنند؛ با توجه به پتاسیل‌های بالای مرزنشینان انتظار می‌رود در شرایطی که با گسترش کرونا و بسته شدن مرزها رو به رو هستیم، در قالب یک استراتژی بلندمدت حمایت بیشتری از مرزنشینان صورت گیرد و از ظرفیت تعاونی‌های مرزنشین در صادرات و واردات کالا به شکل مطلوب‌تری استفاده شود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست