اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : معاون اول رییس جمهور از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه درخواست کرد که اعتبارات مورد نیاز طرح احیای دریاچه ارومیه را تامین کنند تا سرعت اجرای پروژه ها کند نشود و هم کارگران فعال در این پروژه ها دغدغه ای برای حقوق و مزایای خود نداشته باشند.

 به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت؛ سیزدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه پیش از ظهر روز دوشنبه به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به سفر اخیر خود به استان آذربایجان غربی و بازدید از دریاچه ارومیه گفت: خوشبختانه وضعیت دریاچه ارومیه امیدوار کننده است که نشان می دهد مجموعه اقدامات انجام شده و تلاش های سال های اخیر اثرگذار بوده است.

معاون اول رییس جمهور تاکید کرد: احیای دریاچه ارومیه مسئولیتی ملی و ضرورتی انکار ناپذیر برای کشور است و طرح احیای این دریاچه بعنوان یکی از شاخص ترین طرح های ملی خواست عموم ملت ایران است که باید با جدّیت تا احیای کامل این دریاچه ادامه یابد.

او با اشاره به گزارش های ارائه شده در جلسه در خصوص آخرین وضعیت و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، بر لزوم تامین اعتبارات مورد نیاز و اجرای پروژه های مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید کرد.

رییس کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه همچنین با قدردانی از همراهی و تلاش های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در اجرای تونل ۳۵ کیلومتری رودخانه زاب برای انتقال آب به دریاچه ارومیه، از سازمان برنامه و بودجه و دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه خواست اعتبارات مورد نیاز طرح احیای دریاچه ارومیه را تامین کنند تا هم سرعت اجرای پروژه ها کند نشود و هم کارگران فعال در این پروژه ها دغدغه ای برای حقوق و مزایای خود نداشته باشند.

جهانگیری از تدوین و اجرای طرح افزایش بهره وری و کاهش مصرف آب کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه (بهکاشت) قدردانی کرد و با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی سرپرست وزارت جهاد کشاورزی درخصوص این طرح، خاطر نشان کرد: کاهش مصرف آب و بهره وری بیشتر در بخش کشاورزی در کنار افزایش اشتغالزایی و تولید محصول، اتفاقی مهم است که باید از آن قدردانی شود.

او افزود: لازم است این طرح علاوه بر حوضه آبریز دریاچه ارومیه، در سراسر کشور نیز به عنوان الگوی کشت موفق مدنظر قرار گیرد تا با اجرای روش های نوین آبیاری و ترویج کشت گلخانه ای شاهد بهره وری هر چه بیشتر در مصرف آب کشاورزی و افزایش تولید محصول باشیم.

اتمام طرح های سخت افزاری احیای دریاچه ارومیه تا پایان سال ۹۹

کلانتری ریس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه نیز در این جلسه با قدردانی از بازدید معاون اول رییس جمهور از دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: همه دستگاه های اجرایی و بخش های مرتبط در تلاش هستند تا نقشه راه احیای دریاچه ارومیه به خوبی اجرا شود که در همین راستا تا پایان سال ۹۹ عملیات ساخت و ساز و تمامی طرح های سخت افزاری و سازه ای احیای دریاچه ارومیه به اتمام خواهد رسید و پس از آن اجرای برنامه های نرم افزاری دنبال خواهد شد.

در این جلسه مهندس کشاورز سرپرست وزارت جهاد کشاورزی نیز گزارشی از روند اجرای طرح بهکاشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: در این طرح با کاهش ۴۰ درصدی مصرف آب کشاورزی و افزایش ۶۰ درصدی بهره وری، نه تنها شاهد کاهش تولید نبوده ایم بلکه میزان تولید محصولات زراعی و باغی نیز افزایش پیدا کرده است.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز در این نشست با تاکید بر اینکه قرارگاه بعنوان پیمانکار تمام توان خود را برای اجرای پروژه ملی نجات دریاچه ارومیه به کار گرفته است، گفت: با وجود برخی محدودیت ها در منابع مالی، اجرای پروژه های دردست اجرای قرارگاه طبق زمانبندی انجام خواهد شد.

در این جلسه استانداران آذربایجان غربی و شرقی و کردستان نیز هر کدام در سخنانی گزارشی از اقدامات صورت گرفته و برنامه های در دست اجرای مرتبط با طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کردند و به بیان دیدگاه ها و پیشنهادات خود در این زمینه پرداختند.

نماینده دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه گزارشی از آخرین وضعیت و پیشرفت عملیات اجرایی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه، آخرین وضعیت بارش حوضه آبریز تا تاریخ ۸ دیماه ۱۳۹۸ و تغییرات ۱۰ ساله تراز دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: براساس برنامه زمانبندی، پروژه های سازه ای احیای دریاچه ارومیه تا آذر ماه سال ۱۳۹۹ به اتمام خواهد رسید.

مسعود تجریشی با اشاره به موفقیت در فاز تثبیت دریاچه ارومیه، افزود: در حال حاضر ۲ سال است که فاز احیای دریاچه ارومیه آغاز شده و این برنامه تا احیای کامل دریاچه ارومیه تا سال ۱۴۰۶ استمرار خواهد یافت.

او همچنین گزاری از پیشرفت فیزیکی و تامین مالی طرح انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: حفاری تونل انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه از ۸۴ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار است و از ۳۵۶۶۸ متر حفاری برای این تونل، ۵۱۸۴ متر باقی مانده است.

تخصیص ۱۴۹ میلیارد تومان جهت اجرای پروژه های سال جاری ستاد احیا دریاچه

نماینده سازمان برنامه و بودجه هم در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته برای تامین اعتبارات اجرای پروژه های طرح ملی نجات دریاچه ارومیه ارائه کرد و گفت: برای اجرای این پروژه ها در سال ۹۸ حدود ۳۱۶ میلیارد تومان پیش بینی شده که تاکنون ۱۴۹ میلیارد تومان از این اعتبارات تخصیص یافته است.

در ادامه این جلسه اعضای کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه در خصوص گزارش های ارائه شده بحث و تبادل نظر کردند و پس از آن پیشنهادات و درخواست های دبیرخانه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه به تصویب رسید.

گفتنی است؛ پیشتر انتقاداتی توسط ستاد احیای دریاچه ارومیه مبنی بر دیر کرد تامین اعتبارات و پایان یافتن فصل عمرانی مطرح شده بود.

همچنین در بازدید معاون اول رییس جمهور از دریاچه ارومیه استاندار آذربایجان غربی از نحوه مدیریت و تخصیص حقآبه دریاچه ارومیه به استان آذربایجان شرقی انتقاد کرده بود و گفت: این انتقال در حالی صورت می گیرد که آذربایجان غربی برای تامین آب در بخش صنعت و کشت گلخانه ایی با مشکل مواجه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست