اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : روز گذشته صحن علی شورای شهر بوکان برای انتخاب شهردار برآشفت، اختلاف نظر در انتخاب شهردار کار را به جایی کشاند که یکی از اعضا به فکر استعفا افتاده است، این وضعیت علاوه بر نمایش نبود تفکر شورایی، نشان داد، پارلمان محلی بوکان تا پایان کار راهی سخت پیش رو دارد و مدیریت شهری حساس تر از هر زمان دیگری باید با شورایی کنار بیاید که نیامده ساز ناکوک می زدند!

به گزارش کردپرس، در انتخابات شوراهای شهری ١۴٠٠، شهر بوکان، با راهیابی ۴ زن به شورای شهر به عنوان ٣ عضو اصلی و یک عضو علی البدل در سطح استان پیشتاز حضور زنان در عرصه مدیریت شهری شد و این مسئله در سطح کشور بازتاب گسترده ایی پیدا کرد.

چهاردهم مرداد ماه، نیز در جلسه تودیع و معارفه ششمین دور شورای اسلامی شهر بوکان سمت های نائب رئیس، دبیر اول، دبیر دوم به ٣ زن راه یافته به شورای شهر واگذار شد.

در این راستا “احمد رحمانی”، به عنوان رئیس شورای شهر، “پخشان سلیمی” نائب رئیس، “ژیلا عبدی” دبیر اول، “گلاویژ حسینی” دبیر دوم و “ناصر کاکه زاده” هم خزانه دار شدند.

اینبار نوبت به انتخاب شهردار رسید. در کمتر از یک ماه جلسه انتخاب شهردار جدید بوکان با حضور خبرنگاران به صورت علنی برگزار شد. اما این جلسه هم همانند انتخابات شورای شهر پر هیاهو و خبرساز شد.

پیشتر ٩ نفر برای تصدی شهرداری بوکان رزومه و برنامه های خود را تحویل دفتر منتخبین شورای اسلامی دوره ششم داده بودند که در این میان افراد غیر بومی نیز حضور داشتند اما در نهایت ٣ گزینه به صحن شورای شهر برای انتخابات معرفی شدند.

در ابتدای جلسه «احمد رحمانی» رئیس شورای شهر بوکان «اسعد حسین زاده»، «سید جمیل قادری» و «جلال احمدی» را به عنوان سه گزینه مطرح کرد. بعد از سخنان رحمانی روند رای گیری شروع شد و در مرحله اول رای گیری قادری و احمدی هر کدام با چهار رای به مرحله دوم راه پیدا کردند.

در مرحله دوم رای گیری، “سیدجمیل قادری” و “جلال احمدی ”  دو نفری بودند که برای تصدی شهرداری بوکان انتخاب به رای اعضای شورای شهر نیاز داشتند.

ماجرا از این لحظه داغ تر شد که اعضای شورای شهر بر سر دو گزینه موجود اختلاف نظر پیدا کردند. کار تا حدی بالا گرفت که  داد و بیداد صحن علنی شورا را فرا گرفت. زیرا پس از رای گیری” جلال احمدی” با چهار رای موافق به عنوان شهردار انتخاب شد و “سید جمیل قادری” با ٣ رای از گردونه رقابت خارج شد.

با مشخص شدن شهردار جدید بوکان، صحن شورا برآشفت و کار به قسم و آیه کشید. کاکه زاده، یکی از اعضای شورا، اعلام کرد «مصوبه را امضا نمی کند» و دیگر اعضا را متهم می کرد که «شما قسم خوردید اما به عهدت وفادار نبودید! ما را فریب دادید»! و در نهایت جلسه را ترک کرد.

شورای شهر بوکان نیامده ساز ناکوک زد و اختلافاتشان بر سر انتخاب شهردار شروع شد!

از دیروز تاکنون فیلم این صحنه از جلسه انتخاب شهردار بوکان بارها در فضای مجازی باز نشر شده است و کاربران آن را به بازار سودا و معامله تشبیه کرده اند. جایی که خالی از شور و مشورت و همفکری است و تنها منفعت و سود است که حرف اول را می زند.

در پی این اتفاقات زنان عضو شورای بوکان در بیانیه ایی اعلام کردند؛ در فرایند انتخاب شهردار کاملا مستقل عمل کرده ایم و با کسی عقد نبسته اییم.

در بیانیه زنان عضو شورای شهر بوکان آمده است؛ «ما بر اساس وظیفه خود نسبت به انتخاب کاندیدای اصلح جهت تصدی پست شهردار بوکان اقدام نموده ایم اما در کمال ناباوری در مقابل چشمان تمام رسانه های خبری بوکان با واکنش منفی دو نفر از اعضای با سابقه شورا و پرخاش یک نفر از آنها که کارمند شهرداری است واقع شده ایم.

به استحضار مردم فهیم می رساند ما اعضای بانوان شورای شهر بوکان با هیچکس عقد اخوت نبسته ایم و در فرایند انتخابمان کاملا مستقل عمل نموده ایم و جز وفاداری به مردم شریف بوکان و آرمانهای مقدس انقلاب اسلامی چیزی در خاطرمان نبوده است. اما متاسفانه یکی از اعضای شورا علاوه بر  اینکه هیچ ارزش و احترامی برای رأی اکثریت شورا قائل نبودند با هتک حرمت و نشر اکاذیب و تند گویی سعی در ایجاد تنش و تشویش اذهان عمومی داشتند و ایشان با بی احترامی به صحن مقدس شورا انتخاب اکثریت نمایندگان مردم فهیم شهر بوکان در شورای شهررا نادیده گرفته و خیانت در امانت آرای مردم را با ترک جلسه انجام دادند.

لیکن اینجانبان با قدرت کامل از آراء موکلان خود و مردم عزیز بوکان  دفاع خواهیم کرد و به هیچ قدرت و باندی در شورا و شهرداری اجازه ی سوء استفاده نخواهیم داد و از جامعه رسانه ای بوکان سپاسگزاریم که امروز با لطف و بزرگواری و رسالت رسانه ای خویش مارا همراهی کردند ».

در ادامه حواشی موجود «ناصر کاکه‌ زاده» عضو شورای شهر بوکان که بعد از آنکه «سید جمیل قادری» گزینه مورد حمایتش برای تصدی پست شهرداری موفق به کسب رأی اکثریت نشد، اعلام کرد از عضویت در شورای شهر استعفا می دهد و درخواست کرد که رسانه ها این استعفای وی را ثبت و ضبط کنند.

 به دنبال این استعفا، «سلیمان افتخاری» عضو علل بدل شورا به جمع هفت نفره شورا راه پیدا می کند. اما باید دید این عضو شورا در استعفایش همچنان پابرجا می ماند یا خیر!

امروز هم احمد رحمانی، رئیس شورای اسلامی شهر بوکان، ضمن تبریک انتخاب شهردار گفت: پروسه انتخاب شهردار بوکان در یک اقدام کم نظیر رسانه ای به صورت مستقیم پخش شد و با کمال خرسندی مسئولین رسانه های جمعی بوکان کاملا بر این پروسه نظارت داشتند و حتی خودشان آراء منتخبین شورای شهر را جمع بندی کردند، بدیهی است گزینه انتخاب شده باید فرایند قانونی را وفق دستورالعمل ها و آئین نامه های جاری طی نماید.

دو گزینه تصدی پست شهرداری بوکان چه کسانی هستند؟

جلال احمدی متولد بوکان و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران – سازه از دانشگاه آزاد اسلامی واحد مراغه است. او که تصدی پست شهرداری سردشت را در رزومه دارد عضو هیئت مدیره شرکت آذر راه نوید میاندوآب، مدیر عامل شرکت آسمان سازه پیشوا سقز است.

احمدی مدیر پروژه و سرپرست کارگاه پروژه های شهرداری بانه، شهرداری بوئین و پروژه های سرمایه گذری خارجی در بانه، پروژه اداره کل راه و شهرسازاستان  کردستان و پروژه های بنیاد مسکن استان کردستان را در روزمه کاری خود دارد.

سید جمیل قادری هم متولد سال ۱۳۴۶ در مهاباد است. او مدرک دکترای خود را از دانشگاه علوم تحقیقات تهران در رشته‌ی هیدرولوژی و مهندسی منابع آب دریافت کرده است و هم‌ اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی مهاباد است.

 از سوابق اجرایی او می‌توان به رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد، رئیس دانشگاه پیام نور بوکان، عضو کمیته‌ی ملی آبیاری و زهکشی کشور و مدیر عامل شرکت هیدروسازه غرب اشاره کرد.

او همچنین تصدی ۶ ماه شهرداری مهاباد را هم در کارنامه دارد و اینبار با هدف تصدی شهرداری بوکان عازم این شهر شد تا سکان مدیریت شهری را به دست بگیرد اما با یک رای کمتر کرسی شهرداری را به رقیب بوکانی اش واگذار کرد.

اما این انتخابات که به صورت زنده توسط رسانه های بوکان در فضای مجازی پخش می شد، برای شورای شهر بوکان گران تمام شد، نبود تفکر شورایی، اختلاف نظرهای آشکار و تهمت زدن و داد و قال نشان داد، پارلمان محلی بوکان تا پایان کار راهی سخت پیش رو دارد و مدیریت شهری حساس تر از هر زمان دیگری باید با شورایی کنار بیاید که نیامده سازشان کوک نیست! و نگرانی های مردم را از فردای مدیریت شهری افزایش داده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست