اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به انتشار نامه مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، گفت: درخواست نمایندگان بر اساس وظیقه تقنینی و با هدف رفع ایرادات قانونی بود زیرا طرح فعلی موجبات بازگشت اموال نامشروع را فراهم نمی‌کند.

جهانبخش محبی‌نیا در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، در توضیح درخواست نمایندگان برای مسکوت ماندن چهار ماهه طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، گفت: بر اساس ماده ۱۹۳ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درصورتى که حداقل بیست و پنج نفر از نمایندگان تا قبل از اتمام رسیدگی نهائی طرح یا لایحه در مجلس کتباً از مجلس تقاضا مسکوت مانده طرح یا لایحه را براى مدت معینی مطرح کنند، استفاده از موقعیت و مراعات قانونی ایرادی ندارد لذا تعجب می‌کنم عده‌ای که صدایشان بلند است نسبت به توسل نمایندگان به قانون اینچنین هوچی‌گری می‌کنند.

نماینده مردم میاندوآب، شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این صدای دموکراسی نیست در واقع صدای استبداد بوده و خیلی هم نگران کننده است، نمایندگان با استناد به ماده آیین نامه داخلی لباس اجرای قانون را بر تن پوشیدند.

طرح اعاده اموال نامشروع با عجله نوشته شده است

وی افزود: این طرح با عجله نوشته شده و دنبال اعاده اموال نامشروع نیست، در واقع هیچ کس نمی‌خواهد در برابر اعاده اموال نامشروع مقاومت کند اما در این طرح در مورد بازگشت این اموال پیشنهاد شده که اموال به ستاد اجرایی برگردد در حالی که این موضوع خلاف قانون اساسی است، قانون اساسی تاکید دارد که اموال نامشروع باید به خزانه بازگردد و مورد استفاده عموم قرار گیرد، آیا نادیده گرفتن قانون اساسی خیانت نیست؟

محبی‌نیا یادآور شد: در این طرح آمده دادستان هر وقت بخواهد می‌تواند هر پرونده مختومه را مورد بررسی مجدد قرار دهد؛ این خلاف شرع و فقه است زیرا اینگونه اقدامات امنیت روانی افراد را به هم می‌ریزد و نخبگان را فراری می‌دهد کما اینکه به معنای اعاده اموال نامشروع نیست، بلکه به منزله اقدام شعاری است که به موجب آن کشور دچار آشفتگی قضایی می‌شود.

نمایندگان بر اساس حق قانونی خواستار اصلاح طرح اعاده اموال نامشروع شدند

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی، معتقد است: عده‌ای به دنبال فضاسازی در کشور هستند تا نظرات کارشناسی درباره طرح‌ها و لوایح مطرح نشود. در حالی که نمایندگان بر اساس حق قانونی خود خواستار اصلاحات این طرح شدند البته اینکه دولت و قوه قضاییه نسبت به ارایه لایحه این موضوع اقدام نکردند، جای تامل دارد.

 صدایمان برای برگشت اموال نامشروع بلند است

وی با تاکید بر ضرورت تصویب طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان، ادامه داد: ما ضمن اینکه صدایمان برای برگشت اموال نامشروع بلند است و هیچ ایرادی هم به موضوع نمی‌بینیم اما نسبت به طرح‌های شعاری و بدون بازدارندگی نگران هستیم.

محبی‌نیا یادآور شد: متاسفانه در کشور ما آنهایی که از اول انقلاب در خانه‌های سازمانی میلیاردی نشستند با این طرح این اموال را باز نمی‌گردانند بنابراین این طرح باید اصلاح شود تا همه موارد را در بر گیرد.

با افتخار نامه درخواست مسکوت ماندن طرح را امضا کردم

عضو هیات رئیسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس دهم در واکنش به انتشار نامه مسکوت ماندن طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در برخی از رسانه‌ها، گفت: من خود را جدا از هر فراکسیون سیاسی می‌دانم و بر اساس مطالعاتم تاکید دارم که طرح مذکور دارای ایرادات قانونی است و باید به کمیسیون بازگردد لذا با افتخار این نامه را امضا کردم اما انتشار این نامه نشان از عدم وفاداری هیات رئیسه به سوگندی است که یاد کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خانه‌ملت؛ ماده ۱۹۳ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی عبارت است از؛ درصورتى که حداقل بیست و پنج نفر از نمایندگان تا قبل از اتمام رسیدگی نهائی در مجلس کتباً از مجلس تقاضا کنند که طرح یا لایحه قانونى واصل شده به مجلس براى مدت معینی مسکوت بماند، پس از توضیح یکى از پیشنهاد‌ دهندگان به مدت پنج دقیقه و پاسخ آن از طرف یک مخالف به‏ مدت حداکثر پنج دقیقه، رأى گرفته مى ‏شود. تقاضاى مسکوت ماندن لایحه بدون موافقت معاون حقوقی و امور مجلس رئیس‌جمهور یا وزیر یا معاون امورمجلس ذی‏ربط پذیرفته نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست