اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز :  مدیرکل دفتر اقتصادی و امور بین الملل استانداری آذربایجان غربی گفت: در حال حاضر ۲۵۰ هزار تن از مجموع ۸۵۰ هزار تن سیب درختی ذخیره سازی شده در سردخانه های استان موجود است.

 عباداله اکبری عصر پنجشنبه جلسه هماهنگی عرضه مستقیم سیب استان آذربایجان غربی در بازار تهران اظهار کرد: تأمین سیب شب عید و تنظیم بازار کشور از آذربایجان غربی گام مهمی در جهت بازار رسانی این محصول استراتژیک در استان است.

وی ادامه داد: سالانه شاهد مشکلات فروش و صادرات این محصول استراتژیک در استان هستیم و امیدواریم با توجه به ظرفیت بازار تهران، طی عقد تفاهم نامه با سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار تهران، گام مؤثری در جهت بازار رسانی محصول و کمک به باغداران استان برداشته شود.

اکبری با اشاره به تولید سالانه بیش از یک میلیون تن سیب درختی در استان و کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در این زمینه خاطر نشان کرد: ۲۰ کارخانه تولید کنسانتره با ظرفیت سالانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ تن در استان فعالیت دارند که به دلایلی از قبیل عدم وجود بازار مناسب صادراتی برای فروش و نیز عدم تأمین نقدینگی نمی‌توانند از تمام ظرفیت اسمی خود بهره بگیرند.

وی اضافه کرد: امسال مازاد سیب درختی تولیدی استان در حدود ۸۵۰ واحد سردخانه‌ای استان جهت بازار مصرف داخلی و صادرات ذخیره سازی شده است که در حال حاضر ۲۵۰ هزار تن از مجموع ۸۵۰ هزار تن سیب درختی ذخیره سازی شده در سردخانه‌های استان موجود است.

اکبری عمده بازارهای هدف را کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و روسیه اعلام و تصریح کرد: از بزرگترین بازارهای صادراتی سیب استان کشور افغانستان است که سالانه ۲۵۰ هزار تن سیب به این کشور صادر می‌شود که مسائل سیاسی کشور افغانستان بخشی از بازار را تحت الشعاع قرار داده است و با افزایش تعرفه گمرکی سبب کاهش میزان صادرات شده است.

وی با عنوان اینکه سیب در استان آذربایجان غربی یک محصول استراتژیک است گفت: بخش عمده‌ای از فعالیت مردم استان کشاورزی است و حمایت از فروش محصول تولیدی ضروری است.

در ادامه اکبر کرامتی رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی نیز با بیان اینکه این استان با تولید سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن سیب درختی رتبه اول کشور را به خود اختصاص داده است، گفت: این استان نزدیک ۳۰ درصد از مجموع سیب درختی کشور را تولید می‌کند که سهم عمده‌ای در تولید این محصول دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی، مشکل بازار پس از تولید محصولات کشاورزی به ویژه سیب را از چالش‌های مهم این بخش اعلام کرد و گفت: دور بودن از بازارهای فروش مخصوصاً تهران از جمله مسائل عمده فعالین در این حوزه است و در این راستا خواستار فراهم شدن بستری برای حضور فعال تولید کنندگان و فعالین این حوزه در بازارهای مرکزی و جنوبی کشور در جهت توسعه بازار رسانی این محصول هستیم.

کرامتی یادآور شد: زنجیره سیب در استان با حضور تعدادی از تولیدکنندگان، واحدهای صنایع تبدیلی، حمل و نقل، سردخانه داران و تجار شکل گرفته است.

وی تاکید کرد: با توجه به اندک زمان باقیمانده از سال و مدت زمان برداشت محصول، به جهت جلوگیری از کاهش کیفیت محصول باید در زمینه رفع موانع صادرات و تسهیل در شرایط صادرات تلاش شود.

پیش بینی ۴۱ غرفه برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزی آذربایجان غربی در تهران 

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران گفت: ۴۱ غرفه برای عرضه مستقیم محصولات کشاورزی آذربایجان غربی در استان تهران پیش بینی شده است.

ایوب فصاحت عصر پنجشنبه در جلسه هماهنگی عرضه مستقیم سیب استان آذربایجان غربی در بازار تهران با اعلام اینکه این سازمان به عنوان بزرگترین شبکه عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و مواد غذایی در کشور است، افزود: که در صورت وجود هماهنگی بین ارگان‌های طرف تفاهم و افزایش تقاضا امکان افزایش تا ۸۰ غرفه نیز وجود دارد.

وی ادامه داد: این سازمان با فعالیت ۳۰۰ مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و مواد غذایی دامی، پروتئینی و مرکز عمده فروش میوه و تره بار بزرگترین شبکه توزیع در سطح کشور است که روزانه بالغ بر ۴ هزار تن محصولات را عرضه و یک میلیون تن خرید از مبادی مختلف از این طریق صورت می‌گیرد.

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران افزود: استان تهران با بیش از ۱۷ میلیون نفر جمعیت و ساختارهای مهم توزیع مواد غذایی بازار مطمئنی برای محصولات کشاورزی است.

فصاحت با اشاره به اینکه استان آذربایجان غربی از قطب‌های مهم تولید سیب در کشور و محصولات سردرختی، سبزی و صیفی است، بیان کرد: این استان به عنوان یکی از استان‌های هدف برای تأمین محصولات با کیفیت، ارزان قیمت برای عرضه مستقیم میادین میوه و تره بار استان تهران انتخاب شده است.

وی هدف از برگزاری این جلسه را ضمن تأمین بخشی از میوه سیب شب عید شهر تهران با کیفیت و قیمت مناسب عنوان کرد و گفت: علاوه بر این در این جلسه برنامه ریزی و بررسی‌های لازم برای اهداف بلند مدت در قالب کشاورزی قرار دادی که منتج به تولید محصول سالم و با کیفیت و شناسنامه دار شود و عقد تفاهم نامه در این زمینه در دستور کار قرار دارد.

فصاحت خاطر نشان کرد: هم اکنون علاوه بر میادین میوه وتره بار در بیش از ۳۰ ایستگاه مترو و بازارهایی محلی موجود در سطح ۲۱۰۰پ ارک و فضای سبز در مناطق ۲۲ گانه تهران آماده توزیع محصولات کشاورزی مخصوصاً سیب درختی استان آذربایجان غربی هستیم.

مدیر عامل سازمان میادین میوه و تره بار شهرداری تهران اضافه کرد: عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و کوتاه کردن دست سودجویان در بازار مصرف و توزیع عمده این محصولات توسط خود کشاورزان در بازارهای میوه و تره بار استان تهران به خصوص در بازار شب عید در دستور کار قرار دارد.

معاون بازرگانی سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران نیز در این جلسه با اشاره به فروش روزانه ۶۰۰ تن میوه در ایام پایانی سال در شهر تهران اظهار کرد: برای استفاده از ظرفیت تولیدی این استان به ویژه در بحث سیب و در راستای تأمین میوه شب عید استان تهران، دو برنامه در نظر گرفته شده است، که برنامه کوتاه مدت شامل اختصاص جایگاه برای عرضه مستقیم محصولات استان آذربایجان غربی و در صورت عرضه محصول با کیفیت و سالم معرفی به بهره برداران میدان میوه و تره بار برای عرضه به صورت عمده صورت می‌گیرد.

حسین اعرابی افزود: برنامه ریزی برای کشاورزی قراردادی به ویژه در محصولات سر درختی مانند سیب و تولید محصول با کیفیت و شناسنامه دار را از جمله برنامه‌های بلند مدت این سازمان عنوان نمود.

وی هدف از اجرای این اقدام سازمان مدیریت میادین میوه و تره بار شهرداری تهران را تنظیم بازار، حمایت همه جانبه از تولید کنندگان و مصرف کننده نهایی محصولات و کنترل قیمت اعلام کرد.

در ادامه این جلسه، مدیر عامل سازمان میادین و تره بار شهرداری تهران و هیأت همراه، از یک واحد مدرن سورت و بسته بندی سیب درختی جهت عرضه در بازار شب عید استان تهران و پنج استان مرکزی کشور و همچنین میزان سیب ذخیره سازی شده موجود در سردخانه‌های استان بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست