اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : فرماندار پیرانشهر گفت:عدم تامین خودرو از سوی طرف عراقی نزدیک به ۵۰۰ کامیون باری و ترانزیتی را درپایانه مرزی تمرچین متوقف کرده است.

خضر کاک درویشی در این زمینه با اشاره به اینکه با وجود بارش سنگین برف جاده منتهی به مرز تمرچین مسدود نیست، گفت: علت توقف تعداد زیادی از کامیون‌های حامل بار ایرانی در این مرز عدم تأمین خودرو از سوی طرف عراقی برای انتقال کالاهای صادراتی است.

وی ادامه داد: با وجود بارش برف سنگین و کولاک شدید در چند روز گذشته، با تلاش مأموران راهداری این شهرستان مسیر تمرچین – پیرانشهر مسدود نشده اما نبود کامیون عراقی در مرز مهمترین دلیل برای توقف کامیون‌های ایرانی در پارکینگ‌های تمرچین است.

درویشی با اشاره به اینکه هم اکنون ۴۵۰ تا ۵۰۰ دستگاه کامیون باری و ترانزیتی ایرانی در جاده دسترسی به این پایانه مرزی و چند پارکینگ متوقف هستند، افزود: با هماهنگی طرف عراقی روز گذشته ۹۸ دستگاه کامیون باری برای دریافت محموله، از عراق به تمرچین اعزام شدند و امروز قرار است این تعداد به ۲ برابر برسد.

فرماندار پیرانشهر اضافه کرد: در صورت تأمین کامیون از سوی طرف عراقی برای بارگیری در مرز تمرچین با توجه به هماهنگی‌های انجام شده با گمرک و سایر ارگان‌های مستقر در این مرز، بسرعت از تعداد کامیون‌ها و خودروهای ترانزیتی متوقف شده در این مرز کاسته می‌شود.

کاک درویشی ادامه داد: با توجه به بارش برف سنگین در منطقه «چومان» عراق و مسدود شدن برخی مسیرها در این منطقه، امکان انتقال کامیون‌ها به مرز تمرچین در آن سوی مرز برای انتقال کالا مشکل و با تأخیر زیاد همراه است.

وی تاکید کرد: امسال با تعریض جاده منتهی به تمرچین، اگر خودروهای ترانزیتی و کامیون‌های باری هم در یک خط توقف کنند، امکان تردد در این پایانه مرزی وجود دارد.

کاک درویشی، در خصوص صادرات کالا از مرز تمرچین پیرانشهر هم گفت: امسال بیش از ۴۵۰ هزار تن انواع کالا به ارزش ۱۷۵ میلیون دلار از مرز تمرچین این شهرستان به کشورهای مختلف صادر شده است.

فرماندار شهرستان پیرانشهر اضافه کرد: کالاهای صادر شده از مرز تمرچین شامل انواع مصالح ساختمانی، لوله و اتصالات فولادی، میوه و تره‌بار و وسایل و لوازم خانگی بوده که از نظر وزنی نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۳۹ درصد افزایش داشته است.

آذربایجان‌غربی دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان در ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، «صنم بلاغی» پلدشت در مرز نخجوان و «تمرچین» پیرانشهر در مرز عراق است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست