اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : رئیس کل دادگستری آذربایجان غربی از رشد ١۵ درصدی استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس در سال جاری نسبت به مدت مشابه خبر داد و گفت: میزان سازش در شعب شوراهای حل اختلاف مستقر در زندانهای استان به ۱۰۶۰ نفر در ده ماهه سال ۱۴۰۰ رسیده است.

ناصر عتباتی در جلسه کمیته ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندانهای استان بیان کرد: در سال جاری ٧ هزار و ۴٨٩ فقره محاکمه الکترونیکی زندانیان استان انجام شده که نسبت به مدت مشابه در سال قبل به میزان ۵٧.۵٣ درصد رشد داشته است.

او ادامه داد: همچنین تعداد ٣۴٩ نفر زندانی تحت نظارت سامانه های الکترونیک قرار گرفته که نسبت به مدت مشابه در سال قبل از رشد ٣٠٠ درصدی برخوردار است و استفاده ازمجازاتهای جایگزین حبس هم در نه ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه ١۵ درصد رشد داشته است.

به گفته عتباتی؛ میزان سازش در شعب شوراهای حل اختلاف مستقر در زندانهای استان نیز از ۶۵٠ نفر در سال گذشته به تعداد ١٠۶٠ نفر در ده ماهه سال جاری رسیده است.

او در ادامه با بیان عملکرد خوب دستگاه قضایی استان در استفاده از مجازاتهای جایگزین حبس تصریح کرد: عملکرد استان در استفاده از مجازتهای جایگزین حبس خوب بوده است ولی با توجه به اقتضاعات استان، بهبود و ارتقاء استفاده از جایگزینهای حبس انتظار می رود.

رئیس کل دادگستری استان ادامه داد: در برخی از ارفاقات قانونی مثل صدور قرار تعلیق تعقیب دادسراها می توانند با کیفیت و کمیت بالا عمل کنند.

او افزود: استفاده از برخی تاسیسات کیفری در مقطعی می تواند بسیار موثرتر از مجازات حبس باشد و حتی شاید صدور حکم حبس موجب تجری مرتکب  شود و آثار مورد نظر اصلاحی و بازپروری مجرمین حاصل نشود، درحالیکه مجازاتهای جایگزین یا دیگر تاسیسات کیفری می تواند مرتکب را به جامعه بازگرداند و مانع تجری و ارتکاب مجدد جرم توسط وی شود.

رئیس شورای قضایی استان در ادامه با اشاره به استفاده حداکثری از سامانه های الکترونیک در محاکمه الکترونیک زندانیان به افزایش بسترهای لازم برای برقراری ارتباط تصویری زندانیان و ملاقات تصویری آنها با خانواده شان تاکید کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست