اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در ایران در گفتگو با کردپرس گفت: روابط ایران و اقلیم کردستان عراق در مسیر گسترش و تعمیق در تمامی حوزه ها قرار گرفته است، به ویژه در حوزه بازرگانی و رفع موانع افزایش حجم مبادلات.
کردپرس: ناظم دباغ نماینده اقلیم کردستان عراق در خصوص پیگیری  و به نتیجه رسیدن تفاهم و توافق های صورت گرفته در سفر اخیر برهم صالح رئیس جمهور عراق به تهران به خبرنگار کردپرس، گفت: سفر اخیر دکتر برهم صالح رئیس جمهور عراق به ایران آغاز خوبی در تعمیق روابط میان جمهوری اسلامی ایران و عراق و ادامه سیاستی بود که جناب جلال طالبانی در روبط با جمهوری اسلامی ایران در پیش گرفته بود و بر اهمیت این روابط تاکید داشت.

دباغ خاطرنشان ساخت: جمهوری اسلامی ایران و عراق دارای مرز مشترکی هستند که نمی توان ان را در روابط دو کشور نادیده گرفت و به همین دلیل بر این عقیده ام که اجرایی کردن توافق های صورت گرفته در زمینه های امنیتی، اقتصادی، سیاسی از اهمیت بسزایی برخوردار است و مطمئنن طرفین در  پیگیری و اجرایی کردن تفاهم و توافق ها جدی هستند و سفرهای مقامات ایرانی در سطوح مختلف به عراق و بالعکس نیز موید این مهم می باشد و تحقق اهداف تعیین شده نیز نیازمند گذشت زمان و کار مداوم می باشد و در آینده نه چندان دور نتایج آن ها مشخص خواهد شد.

نماینده اقلیم کردستان در ایران، در خصوص میزان روابط اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و دولت اقلیم کردستان و رفع موانع در افزایش سطح مبادلات بازرگانی به ویژه در ارتباط با دروازه های مرزی، گفت: روابط ایران و اقلیم کردستان عراق در مسیر گسترش و تعمیق در تمامی زمینه ها قرار گرفته است، به ویژه در حوزه بازرگانی و رفع موانع افزایش حجم مبادلات. در این راستا نیز طرفین با برگزاری دیدارها و نشست های مشترک و پیگیری های جدی تلاش های خود را معطوف به تحقق این مهم کرده اند. جهت اطلاع مخاطبان شما اعلام می کند که طی چند روز اخیر نشستی در شهر مریوان از توابع استان کردستان برگزار شده است که هیئتی ویژه از سوی وزارت خارجه ایران در آن مشارکت داشت و در این نشست بر حل و فصل مشکلات و رفع موانع در افزایش سطح روابط و حجم مبادلات بازرگانی تمرکز داشت.

دباغ با اشاره به این که در دیدارها و گفتگوهای انجام شده میان طرفین ایرانی و اقلیم کردستان بر سر تمامی موارد و مسائل مربوط به افزایش سطح مبادلات و گسترش مراودات و روبط گفتگو و رایزنی صورت می پذیرد، بر تداوم تلاش ها برای رفع تمامی مشکلات تاکید نمود.

وی به دیگر زمینه ها و حوزههای همکاری میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان از جمله همکاری های دانشگاهی، روابط علمی و فرهنگی و زمینه های دیگر اشاره کرد و کنفرانس اخیر دانشگاه های ایران در اقلیم کردستان را نمونه و مثال بارز و موفقی از این روابط توصیف نمود و این نوع از روابط را عامل نزدیکی هر چه بیشتر میان ایران و اقلیم کردستان دانست و بر اهتمام و توجه بیشتر به فعالیت در این زمینه های همکاری تاکید کرد.

نماینده دولت اقلیم کردستان در ایران در ارتباط با تاثیرات تحریم های آمریکا علیه تهران  بر روابط اقلیم کردستان با جمهوری اسلامی به کردپرس، گفت: نمی توان تاثیر تحریم ها در حجم مبادلات میان جمهوری اسلامی ایران و اقلیم کردستان عراق را انکار و کتمان کرد. اما تاثیرات این تحریم ها در روابط آن چنان برجسته نیست است که درباره چندوچون آن صحبت کرد. ترس و حساسیت از خصلت ها و ویژگی های بازرگانان و سرمایه داران است و آن چنان که به منافع و حفظ و افزایش سرمایه خود فکر می کنند به آن اندازه به مسائل و منافع کلی تر نمی اندیشند و نگرانی های موجود نسبت به آینده تحریم ها موجب سست شدن برخی فعالیت های بازرگانی شده است.

ناظم دباغ خاطرنشان ساخت: سیاست و رویکرد دولت اقلیم کردستان این است که از تحریم ها و فشارها بر ایران حمایت نکند و به دلیل این که اقلیم کردستان بخشی از کشور عراق است، در موضوع تحریم های آمریکا علیه ایران تابع سیاست ها و تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی دولت مرکزی عراق می باشد که بر اساس قوانین بین المللی و منافع ملی تعریف شده است.

نماینده اقلیم کردستان در تهران در پایان اشاره کرد که تاکنون از سوی دولت اقلیم هیچ دستوری در ارتباط با تحریم های آمریکا علیه ایران صادر نشده و تاکید بر ادامه روابط و همکاری و گسترش آن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست