اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز / عبدالسلام معروفی :  هفته اول مهرماه بنام گرامیداشت هفته دفاع مقدس نامگذاری شده است ، هفته ای که در آن تاریخ ۸ سال جنگ و تجاوز رژیم بعثی عراق به کمک چندین کشور غربی بر علیه ایران رقم خورد . ایرانی که تازه به پیروزی رسیده بود و نه چیزی در بساط داشت و نه اسلحه و مهماتی برای دفاع در انبارهایش موجود بود.اما دلیل مقاومت ، پیروزی و پایداری این مردم در این حال ؛ توکل به خدا ، رهبری بی نظیر و خارق العاده معمار کبیر انقلاب و رشادت و جانفشانی نیروهای مردمی و ایثار و فداکاری همه اهالی این سرزمین بود که اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک مقدس این سرزمین در اختیار دشمن باقی بماند. اما چرا هفته دفاع مقدس مهم است و نباید دفاع از بین برود و اصلا چرا ما دفاع کردیم؟ به عنوان ۳ سوال کلیدی و اساسی باید بین نسل ها بازخوانی شوند.

مهم ترین بخش این پازل ؛ مخالفت ، شیطنت ، جنگ ، اختلاف افکنی و دهها ترفند دیگر توسط دشمنان این آب و خاک در طول ۳۹ سال عمر پربرکت و فراز و نشیب انقلاب بوده است که از این ۳۹ سال ۱۰ سال را مستقیماً با دفاع مقدس و شرارت ها ، ۸ سال را با سازندگی و اصلاح و ساخت کشور و حتی بعد از آن هم شیطنت ها تمامی نداشت ، گذشت.

تقویت و ارتباط بین نسلی و فراموش نکردن آنچه که در گذشته چه شده ، چه بودیم ، چه شد و قرار است چه بشود دلیل ایام زنده نگهداشتن دفاع مقدس است و آشنایی نسل جوان نیز در این اثنا علت گرامیداشت آن می باشد ؛ اما دفاع مقدس تنها دفاع با اسلحه ، توپ و تانک و هواپیما نیست. اگر تا دیروز جنگ های خونین بود امروز جنگ سیاسی ، فرهنگی ، جنگ نرم  و از همه مهم تر جنگ اقتصادی دشمن جایگزین جنگ نابرابر با اسلحه شده است ؛ پس اینجاست که مقوله و مولفه دفاع مقدس تغییر می کند و رسالت همه جریان ها و افکار ، افراد ، اقوام و مذاهب که در حفظ و صیانت و پاسداری از این نظام و انقلاب فداکاری کردند و خون هزاران جوان ایرانی را تقدیم پرچم سه رنگش کرده و می کنند و نمونه بارز آن را در مراسم سان و رژه نیروهای مسلح در گوشه دیگر ایران « اهواز » شاهد بودیم.

نقش علما ، خطبا ، اندیشمندان ، فرزانگان و نخبگان ، دانش آموزان ، دانشجویان ، معلمان ، فرهنگیان و اساتید ،رسانه ها و فعالان عرصه جزو اطلاع رسانی ؛فعالان حوزه صنعت ، تولید ، اشتغال ،لیدرها و راهبران جریان های سیاسی و گروه ها و احزاب و تشکل ها در دفاع از این نظام به شیوه عملی و علمی خود بسیار مهم است.

آذربایجان غربی ملقب به « مشهد الشهدای » ایران زمین است ؛ آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس بیش از ۱۲ هزار شهید تقدیم انقلاب کرد که از این تعداد حدود ۵ هزار نفر آن کرد و سنی و بقیه شیعه و سایر اقوام یعنی آذریها و… بودند. در میدان جنگ از کسی نمی پرسیدند تو کردی یا ترک و یا آذری ، لر یا بلوچ . فارسی یا عرب ، و… همه و همه دوشادوش هم جنگیدند و  شهید شدند.

بیشترین پرونده شهدای اهل سنت در بنیاد شهید و امور ایثارگران مربوط به استان‌های کردستان با ۴۵۶۳ شهید اهل سنت، آذربایجان غربی با ۳۴۷۵ شهید اهل سنت و کرمانشاه با ۱۲۹۷ شهید سنی است و بعد از آن استان‌های سیستان و بلوچستان با ۵۳۳ شهید سنی، گلستان با ۴۳۱ شهید سنی، خراسان رضوی با ۲۱۸ شهید سنی و هرمزگان با ۱۰۷ شهید سنی بیشترین شهدای اهل سنت را تقدیم انقلاب کرده‌اند.

در طول ۸ سال دفاع مقدس در جبهه های حق علیه باطل به دشمنان ثابت شده همه اقوام ایرانی تا پای جان از ارزش های انقلاب حفاظت و پاسداری می کند و مردم آذری ، کرد ، فارس ، لر و …. در کنار همه اقوام و مذاهب توانستند در طول دوران دفاع مقدس از کیان اسلام دفاع کنند.

خوب می دانیم اگر شهید باکری در جبهه جنگ جنوب کشور رشادت می کرد  و امروز نامش آوازه ایران زمین و سراسر گیتی است ؛ اسم ” شهید حسین باپیری” در کوههای قندیل در جبهه جنوب استان به میان می آید.

با نگاهی به مناطق عملیاتی آذربایجان غربی در ۸ سال دفاع مقدس به خوبی می توان ثابت کرد که دفاع را در کجای این منطقه بیشتر صورت گرفته است؛ منطقه عمومی حاج عمران و ارتفاعات تمرچین ؛ محل وقوع عملیات های بزرگی چون والفجر۲ ، کربلای۲ ، کربلای ۷ ، نصر ۹ و حماسه سکانیان . ارتفاعات کلاشین در نزدیکی شهر اشنویه ؛ محل وقوع عملیات های مهم قادر و … ارتفاعات مرزی بُلفَت – دوپازا در نزدیکی شهر سردشت و محل وقوع عملیات های مهمی چون نصر ۵ ، نصر ۷ و …و اینکه جای جای استان آذربایجان غربی محل وقوع حوادث و حماسه های متعدد و قابل ذکر می باشد که امروز بوی خون و لاله می دهد.

با این اوصاف مناطق مرزی شهرهای پیرانشهر، سردشت و اشنویه از جمله مکان‌هایی بودند که دشمن بعثی تحرکات زیادی در این قسمت از آذربایجان غربی داشته است. برای دفع تجاوز دشمن بعثی در محورهای حاج عمران، مناطق مرزی اشنویه، مناطق مرزی پیرانشهر و مناطق مرزی سردشت، عملیات‌های مختلفی انجام شد که عملیات والفجر۲ – ۵- ۷- ۹ و نصر ۲ و قادر ۲  و عملیات سه کانیان از مهم‌ترین آنها هستند که دستاوردهای ارزنده‌ای هم نصیب رزمندگان اسلام کردند ولی این رزمندگان رشید اسلام و عشایر مرزدار  اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک مقدس در اختیار دشمن قرار گیرد و همه اقوام و مذاهب بخصوص کردها و مرزداران منطقه پیوسته در سنگر حمایت از نظام و انقلاب بوده و در این مسیر جانفشانی  کرده و می کنند و استکبار به رغم همه شطنت ها نتوانست خللی در آرمانها و اهداف والای نظام در بین اقوام ایجاد کند و این را به عینه در مرزها و شهرهای مرزی آذربایجان غربی از بدو انقلاب تاکنون دیده و می بینیم.

تقویت معنویت جامعه و اتحاد اقوام در کنار یکدیگر دستاورد دیگری بود که در دوران دفاع مقدس مشاهده شد. تمام اقشار جامعه در کنار همدیگر قرار گرفتند و با تمام وجود از کشور دفاع کردند.باید گفته شود انقلاب متعلق به همه مردم  ایران و این استان اعم از شیعه و سنی ، کرد ، ترک و آذری ، ارمنی و آشوری است.باید گفت و تکرار کرد که بفرموده امام راحل این انقلاب پابرهنگان و متضعفانی است که همه اقوام و مذاهب ایرانیش در پیدایش این انقلاب و حفظ آن کوشیده اند و می کوشند.

پس این هفته در کنار اشاره به رشادت رزمندگان  ؛ بهترین فرصت است تا بگویند و اعلام شود که نه تنها در ۸ سال جنگ تحمیلی و بلکه در همه این ۳۹ سال در مرزها ، دسیسه ها و درگیریهای دشمن خبری از نام یک قوم و مذهب خاصی نبود و نیست و امروزه به عینه می بینیم جریان های افراطی تندرو وهابی ، بهایی ها و سلفی ها خود اسلام و وحدت امت اسلام « شیعه و سنی » را نشانه گرفته اند .پس ضروری است مراقبت شود و مواظب بود و کمک کرد همه انقلابی بمانند و اجازه تشدید این اختلاف در منطقه داده نشود و همه در حوزه دفاع کار بکنند.دین مشترک ، تاریخ و منابع ملی مشترک ، اصول و مبانی و ملیت مشترک ، داشتن رهبری واحد و آینده یکسان از جمله عواملی هستند که اقوام ایران زمین را وحدت بخشیده و باعث انسجام آنها شده اند.

در شرایط فعلی و با توجه به فعالیت های نرم دشمنان لازم است که سیاستمدارن و مسئولان ارشد کشوری و استانی در اخذ تصمیمات خود کمال توجه را به بحث قومیت ها  و مذاهب داشته و در اجرای اصل عدالت و رفع کدورت ها و تبعیض ها در مورد آنها از هیچ کوششی فروگذار نکنند ؛ البته تلاش برخی از نهادها و سازمان ها در این زمینه قابل تحسین بوده ؛ اما متاسفانه در بسیاری از موارد بخصوص در حوزه مدیریتی و اجرایی می بینیم در این استان که نماد رشادت اقوام و مذاهب است وقتی صحبتی از انتصاب شخصی می شود ، دنبال قومیت و مذهبش می روند! در کنار این مساله مدیریتی لازم است در  تخصیص بودجه ، تقسیم مدیریت ها توجه بیشتری به مناطق چند قومیتی ، مذاهبی و مرزنشین کشور که اقوام گوناگون را در خود جای داده ، معطوف گردد.

نیاز اصلی و اساسی امروز کشور رسیدن به انسجام استراتژیک است. منظور از انسجام استراتژیک رسیدن به ترکیب مناسبی از مصالح ملی ، منفعت ملی و علایق می باشد که موضوع قومیت ها  ، مذاهب و مطالبات گوناگون آنها را می تواند در رکن سوم یعنی همان علایق جزئی جای داد. لازم است که تفکرات ناسیونالیستی افراطی و مضر به ویژه در میان نخبگان فکری و سیاسی قومیت های گوناگون از میان برداشته شده و تمام افکار به یک هدف واحد که همان « پیشرفت ایران اسلامی » در قالب « سند چشم انداز بیست ساله توسعه کشور » می باشد ، معطوف گردد و بازخوانی این مهم در هفته دفاع مقدس می تواند بهترین هدف باشد.

پس مهم ترین نکته در این هفته بازخوانی پرونده دفاع مقدس بایستی تقویت بین اقوام و مذاهب ایرانی و این استان و نقش آنها در جنگ است که متاسفانه این روزها اختلافات قومی و مذهبی که هدف اصلی دشمن بود در جامعه دیده می شود و به آتش زیر خاکستر تبدیل شده است ؛ بدون شک اگر کنترل ، نظارت ، مدیریت و ساماندهی نشود عواقب و لطمات جبران ناپذیری بر پیکره کشور و استان وارد خواهد ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست