اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست

آوای مرز : استاندار آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی به یکی از شاخص ترین استان های کشور تبدیل می شود.

محمد مهدی شهریاری صبح یکشنبه در برنامه زنده صبح بخیر ایران شبکه یک سیما با تشریح ظرفیت ها و پتانسیل های استان در حوزه های مختلف گفت: با برنامه های مدون دولت، آذربایجان غربی به یکی از شاخص ترین استان های کشور تبدیل می شود.

شهریاری به ظرفیت های خدادادی استان نیز اشاره کرد و گفت: استان آذربایجان غربی یکی از استان های پرآب کشور است و امسال میزان بارندگی در استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۸۳ درصد افزایش داشته است.

وی ادامه داد: آب و خاک مناسب در استان آذربایجان غربی موجب شده این استان به عنوان یکی از استان های بی نظیر کشور در تولید محصولات کشاورزی تبدیل شود بطوریکه سالانه حدود ۶ میلیون تن انواع محصولات کشاورزی در استان تولید می شود.

استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه متاسفانه در سال های گذشته از ظرفیت های استان برای ایجاد اشتغال کمتر استفاده شده گفت: امسال با برنامه ریزی های انجام شده در حوزه اشتغال، نرخ بیکاری استان ۳ درصد کاهش یافته و امیدواریم با تسهیلات ویژه دولت شاهد ایجاد شرایط مطلوب اشتغال در استان باشیم.

شهریاری همچنین به حمایت های دولت در بخش اشتغال در استان اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی در بخش پرداخت تسهیلات رونق تولید جزو سه استان اول و در جذب تسهیلات اشتغال عشایری و روستایی نیز استان جزو استان های پیشرو کشور است.

وی با بیان اینکه مردم آذربایجان غربی مردمی مهربان و مهمان نواز هستند، ادامه داد: مردم این استان با اقوام و مذاهب مختلف سالیان سال است که در کنار یکدیگیر با وحدت و همدلی و بصورت مسالمت آمیز زندگی می کنند.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به اینکه وضعیت استان در برخی از شاخص ها از میانگین کشوری پایین تر است اظهار کرد: با برنامه های دولت این فاصله به سرعت جبران می شود .

وی ادامه داد: بطور مثال در حوزه تخت های بیمارستانی امسال با بهره برداری از یک هزار تخت بیمارستانی در استان نرخ بهره مندی استان از تخت های بیمارستانی از ۲/۱ به ۶/۱ خواهد رسید و در گازرسانی نیز تعداد روستاهای بهره مند از گاز از ۳۲۲ روستا در سال ۹۲ به ۹۵۰ روستا در سال جاری افزایش خواهد یافت.

شهریاری به مشکل خشکی دریاچه ارومیه نیز اشاره کرد و گفت: دولت توجه ویژه ای به اجرای طرح های احیای دریاچه ارومیه دارد و امیدواریم با برنامه های دولت بتوانیم بحران خشک شدن دریاچه ارومیه را مهار کنیم.

وی به ظرفیت های منحصر به فرد معادن استان نیز اشاره کرد و گفت: آذربایجان غربی جزو سه استان مهم کشور در حوزه معدنی است و بزرگترین معدن طلای کشور در تکاب قرار دارد.

استاندار آذربایجان غربی با اشاره به رشد سرمایه گذاری خارجی در استان ادامه داد: امسال علی رغم اینکه در کشور میزان سرمایه گذاری خارجی منفی بوده، ولی در استان آذربایجان غربی توانستیم بیش از ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی جذب کنیم.

شهریاری در حوزه گردشگری نیز با بیان ظرفیت های کم نظیر استان، گفت:آذربایجان غربی با ۲ اثر ثبت شده جهانی از جمله قره کلیسا و تخت سلیمان و ۱۶۰۰ اثر ملی ثبت شده، صنایع دستی زیبا و منحصر به فرد از جمله  فرش افشار تکاب و صنایع چوبی  زیبا یکی از مقاصد مهم گردشگران داخلی و خارجی است .

وی ادامه داد: با جذب سرمایه گذار و احداث هتل های جدید در استان تعداد تخت های هتل ها و امکان اسکان مسافران در آذربایجان غربی از ۵ هزار تخت به ۶ هزار و ۷۰۰ تخت در سال آینده افزایش خواهد یافت.

استاندار آذربایجان غربی نیروی انسانی نخبه و فعال را از دیگر ظرفیت ها و پتانسیل های استان عنوان کرد و گفت: در دیداربا دانشجویان در حال تحصیل استان در تهران که چند هفته قبل برگزار شد از دانشجویان و نخبگان استان درخواست کردیم در اجرای پروژه های توسعه استان مشارکت کنند.

وی همچنین با اشاره برقراری امنیت و آرامش پایدار در استان گفت: استان آذربایجان غربی جزو ۵ استان مهم کشور از نظر امنیت پایدار است و این مسئله زمینه را برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در استان فراهم می کند و ما از تمامی سرمایه گذاران برای حضور در استان دعوت می کنیم.

شهریاری ادامه داد: برای تسهیل و تسریع روند سرمایه گذاری در استان، سامانه پنجره واحد سرمایه گذاری راه اندازی شده که از طریق این سامانه، انجام امور سرمایه گذاری و پاسخ دهی به استعلامات در استان در کوتاه ترین زمان ممکن صورت می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر خبرها

اینجا محل تبلیغات شماست

اینجا محل تبلیغات شماست